Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
28/08/2018

Podwójne obywatelstwo w Norwegii? Do parlamentu właśnie wpłynął projekt ustawy!

Norweski rząd już od dłuższego czasu planował przedstawienie propozycji dotyczącej wprowadzenia podwójnego obywatelstwa. W miniony piątek do parlamentu wpłynął projekt ustawy, która ma umożliwić Norwegom posiadanie podwójnego obywatelstwa na wzór większości krajów europejskich.

Źródło foto: purplenoize.net

Obecnie norweskie przepisy nie przewidują posiadania obywatelstwa dwóch państw. Zgodnie z przepisami jedynie dzieci imigrantów urodzone w Norwegii mogą posiadać podwójne obywatelstwo. Osoby dorosłe natomiast powinny zrzec się narodowości i udokumentować conajmniej siedmioletni pobyt na terenie kraju.

Istnieje jednak szereg wyjątków, które sprawiają, że w praktyce wnioski o zachowanie obydwu obywatelstw są najczęściej akceptowane – osoby urodzone z podwójnym obywatelstwem, małżeństwa z obcokrajowcami czy imigranci z krajów bez możliwości zrzeczenia się obywatelstwa. Zmiany w Ustawie miałyby zapewnić prawa tysiącom obywateli Norwegii, którzy powiązani są jednocześnie z innymi krajami. Oznacza to również, że imigranci nie byliby zmuszeni do zrzekania się dotychczasowego obywatelstwa swojego kraju.

Przedstawiciele norweskiej Partii Postępu (Fremskrittspartiet) uważają, że wprowadzenie podwójnego obywatelstwa to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa kraju, ponieważ dzięki temu Norwegia będzie miała możliwość pozbawiania paszportu osób podejrzanych m.in. o działania terrorystyczne.

„Zezwalając na podwójne obywatelstwo, zapewniamy, że norweskie prawo śledzi rozwój sytuacji w zglobalizowanym świecie, pełnym połączeń pomiędzy państwami” – powiedział norweski minister Jan Tore Sanner.

W sprawie projektu ustawy wypowiedziała się Hanne K. Aaberg, sekretarz generalny organizacji Norwegians Worldwide (NGO), która już od dawna prowadziła kampanię o międzynarodowej perspektywie na rzecz zmiany przepisów w kwestiach obywatelskich. W oficjalnym oświadczenie prasowym Hanne K. Aaberg powiedziała: „Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że rząd zamierza zmienić przestarzałe i krzywdzące prawo, które ma ogromny wpływ na norweskie rodziny na całym świecie. Jest to dla nas kluczowa sprawa, jesteśmy zadowoleni w imieniu wszystkich osób, których dotyczą kwestie podwójnego obywatelstwa”.

Norwegia jest jedynym z państw skandynawskich i jednym z sześciu państw europejskich, które nie zezwalają na posiadanie podwójnego obywatelstwa.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=