Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
11/08/2015

Planujesz wakacyjny urlop u rodziny w Polsce? A może wybierasz się na wycieczkę do Norwegii? Sprawdź, jaką pamiątkę możesz przywieźć najbliższym z Krainy Fiordów!

Wciąż trwa sezon wakacyjnych urlopów, czyli ulubiony czas nas wszystkich. Wielu Polaków, mieszkających na stałe w Norwegii, decyduje się w tym czasie na powrót do ojczyzny. Odwiedzamy rodzinę, spotykamy się z przyjaciółmi, grillujemy ze znajomymi. Może warto przywieźć najbliższym pamiątkę, która będzie wizytówką kraju i zachęci ich do wyjazdu?

Niektórzy korzystają z promocji tanich linii lotniczych i wybierają się krótkie wycieczki do stolicy Norwegii albo decydują się na podróż w nieznane na daleką północ ze śpiworem, namiotem i drugą połówką (czytaj o więcej kempingach). Ci, którzy czekają na powrót podróżników z pewnością również ucieszą się z pamiątki. Bielizna z łosiami, koszulka z wikingiem, czy może figurka trolla? Które norweskie pamiątki oddają klimat kraju?

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

campingnorway

W większości sklepów turystycznych można natknąć się na figurki trolli, czyli stworów przypominających ludzi znanych ze skandynawskich wierzeń ludowych. Trolle wywodzą się z mitologii nordyckiej i są jedną z najpopularniejszych norweskich pamiątek. Oprócz figurek, wizerunek trolla można znaleźć na długopisach, magnesach do lodówek, kartach do gry, breloczkach, smyczach do kluczy i notesach. Podobny asortyment można znaleźć z motywem łosia. Równie często można spotkać w sklepie skóry i rogi reniferów. Można zdecydować się również na cokolwiek, co nawiązuje do wikingów, na przykład na hełm lub łuk.

norwegian-troll-210334_640

Wiele osób sięga po ubrania, takie jak bielizna, swetry, koszulki, czy skarpetki. Może sweter z tradycyjnym norweskim wzorem jest dobrym prezentem dla ulubionego wujka? Najlepszą norweską marką ciepłych swetrów jest Dale od Norway.

1

Smakoszom zaleca się zakup najbliższym brązowego sera z doliny Gudbrandsdal, brunosta. Jego smak jest bardzo łagodny, ale nieco słodki, a kolor musztardowy. Nie można wyjechać z kraju bez tego przysmaku. W Norwegii można zaopatrzyć się również w stockfish, czyli suszonego na morskim wietrze dorsza. Ryby należą do jednego z największego bogactwa Krainy Fiordów. Odważniejsi mogą zdecydować się na suszone mięso z renifera lub na świeże z wieloryba. Niektórzy szaleją za norweskim tranem.

Amatorom mocnych trunków poleca się aquavit, czyli tradycyjną kminkową wódkę ze Skandynawii, która zawiera 40-45% alkoholu. Równie znanym napojem alkoholowym jest LInjeakevitt, który dojrzewa w dębowych beczkach na statkach podczas długich podróży.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Tesla - 2015-08-11
Zbieram Trolle :)