Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
19/08/2015

Pierwsze kroki w norweskiej szkole – ważne informacje dla rodziców

Dzieci, które przebywają w Norwegii dłużej niż 3 miesiące mają prawo i obowiązek chodzić do norweskiej szkoły. W Norwegii nie istnieją polskie szkoły o pełnym wymiarze kształcenia, a nauka, podobnie jak w Polsce, jest obowiązkowa. Dla Polaków istnieje jedynie możliwość kształcenia uzupełniającego w języku ojczystym realizowanego w sobotnich lub weekendowych szkołach. Uczęszczanie na zajęcia z języka polskiego oraz wiedzy o Polsce jest bezpłatne lub ewentualnie płatne częściowo.

Dzieci polskich imigrantów zostają od razu rzuceni na głęboką wodę i trafiają do normalnej norweskiej szkoły, często krótko po przyjeździe do obcego kraju. Na szczęście szkoła norweska oferuje obcojęzycznym uczniom bezpłatną pomoc w postaci dodatkowych lekcji języka norweskiego, nawet od podstaw. Nauka norweskiego trwa, aż do momentu, w którym uczeń nie będzie miał problemu ze zrozumieniem bieżącego tematu lekcji. Często dziecko otrzymuje pomoc dwujęzycznego nauczyciela, który pomaga w opanowaniu materiału z lekcji.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

bored-16811_640

W celu zapisania swojego dziecka do norweskiej szkoły należy udać się do najbliższego urzędu gminy i złożyć podanie z prośbą o przyjęcie do najbliższej jednostki drogą elektroniczną lub osobiście. Obowiązkowe kształcenie dla obcokrajowców w Norwegii jest bezpłatne, szkoły są koedukacyjne i przyjaźnie nastawione do dzieci. Dziecko w norweskiej szkole otrzymuje również bezpłatnie dostęp do podręczników i przyborów szkolnych.

Wysyłając dziecko do norweskiej szkoły należy pamiętać o zakupie niezbędnych elementów wyprawki szkolnej, do których należą: plecak, piórnik, pojemnik śniadaniowy i bidon oraz matpake, czyli drugie śniadanie. Każde dziecko musi posiadać w swojej szafce szkolnej obuwie na zmianę, obuwie nieprzemakające, kurtkę przeciwdeszczową, strój do ćwiczeń i strój kąpielowy oraz ubrania na zmianę w specjalnym pokrowcu, takie jak: koszulka, skarpety i spodnie. W norweskich szkołach dzieci nie mają obowiązku noszenia mundurka, ale należy pamiętać o tym, żeby strój był schludny i odpowiedni do pogody panującej za oknem.

System kształcenia różni się nieco od polskiego, poziom nauczania jest trochę niższy, a nacisk położony jest na praktyczną wiedzę , a nie na teorię. Przyjemnością w norweskich szkołach są zajęcia praktyczne, podczas których dzieci uczą się gotować lub wykonują karmniki dla zwierząt. Atrakcyjną ofertą szkół są bezpłatne korepetycje dla uczniów. Uczestnictwo w takich zajęciach jest dobrowolne, a każda klasa powinna mieć co najmniej jedną godzinę takich zajęć w tygodniu.

Rodzice w Norwegii nie muszą martwić się o transport do szkoły. Uczniom szkół podstawowych przysługuje prawo do bezpłatnego transportu w zależności od odległości szkoły od miejsca zamieszkania.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Claudia - 2015-08-20
do takiej szkoły to i ja chętnie bym poszła :P