Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
19/07/2016

Pamiętaj o norweskim ubezpieczeniu!

Okres wakacji to czas licznych podróży, podczas których my, a przede wszystkim nasze pociechy są narażane na niebezpieczne sytuacje. Złamane nogi, połamane ręce, wypadki rowerowe – warto być przygotowanym na takie sytuacje.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń dla osób prywatnych, takich jak: personforsikring (ubezpieczenie osób prywatnych), livsforsikring (odszkodowanie na wypadek śmierci w wyniku choroby / wypadku), ulykkesforsikring (wypadkowe), kritisk sykdom (na wypadek ciężkiej choroby), dodsfallsforsikring (w przypadku śmierci).

Najbardziej popularnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie na życie, które stanowi zabezpieczenie na wypadek śmierci lub choroby. Wykupienie ubezpieczenia specjalnego jest dodatkowym atutem w razie poważnych problemów ze zdrowiem lub kalectwa. Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem konieczne jest przedstawienie oświadczenia o obecnym stanie zdrowia.

Prawo do norweskiej opieki zdrowotnej przysługuje jedynie osobom, które są legalnie zatrudnione w Norwegii. Takie osoby są objęte norweskim system ubezpieczeń społecznych (folketrygden). Norwegia honoruje karty EKUZ, ale zdecydowanie lepiej zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie. Niestety, leczenie w Norwegii jest drogie, a karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. EKUZ nie pozwala na odbycie planowanego leczenia, urodzenie dziecka, na bezpłatne leczenie w przychodniach i szpitalach oraz na transport chorego, np. do rodzimego kraju.

Dla każdego członka ubezpieczeń społecznych istnieje obowiązek opłaty wkładu własnego (egenandel), który polega na opłacie części kosztów leczenia. Parlament Norweski co roku ustala określoną kwotę, po której przekroczeniu można ubiegać się o kartę bezpłatnego leczenia (frikort). Aby otrzymać taką kartę potrzebna jest dokumentacja wkładu własnego: wszelkie rachunki za leki, bądź wizyty u lekarza. Karta bezpłatnego leczenia pozwala na darmowe korzystanie z opieki zdrowotnej do końca roku.

Osoby, które pracują w Norwegii i chciałyby potwierdzić ubezpieczenie swoje i swoich członków rodziny w NFZ w Polsce, muszą ubiegać się o wydanie druku E-106 lub E-109.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=