Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
23/05/2016

Od czego zacząć szukając pracy sezonowej w Norwegii?

Niezwykła przyroda, zorza polarna i zapierające dech w piersiach fiordy są niewątpliwym atutem pracy sezonowej w Norwegii. Dodając jeszcze do tego wysokie, w porównaniu z Polską, zarobki, trudno się dziwić, że tylu naszych rodaków emigruje do Krainy Fiordów w poszukiwaniu zatrudnienia. O czym należy pamiętać decydując się na wyjazd do pracy w Norwegii? Przeczytajcie koniecznie poniżej.

Po trzech miesiącach pobytu musisz się zarejestrować w Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregisteret) i lokalnym Urzędzie Podatkowym (Skatteetaten)

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

korony_norweskie

Norweskie prawo mówi, że każdy Polak może przebywać i pracować w Norwegii. Warto jednak pamiętać, że pobyt, który przekracza trzy miesiące musi być zarejestrowany w Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregisteret) i lokalnym Urzędzie Podatkowym (Skatteetaten). W momencie, kiedy osoba przyjechała do Norwegii nie w celu podjęcia pracy tylko np. odwiedzić rodzinę, może bez rejestracji przebywać w kraju do sześciu miesięcy.

Jakie formalności przed podjęciem pracy?

Najpierw należy zarejestrować się online na stronie Norweskiego Urzędu do spraw Imigrantów (UDI https://selfservice.udi.no/). Tam wyznaczona zostanie wizyta na policji w celu rejestracji. Następnie należy zgłosić się na wcześniej umówione spotkanie, gdzie otrzymasz bezpłatnie świadectwo rejestracji. Nie wymaga ono odnawiania.

Gdzie szukać pracy?

By znaleźć pracę, warto zajrzeć na stronę Norweskiego Urzędu Pracy (www.nav.no). Można tam również znaleźć anglojęzyczne oferty pracy. Warto również zajrzeć na stronę: www.finn.no, na której znajduje się mnóstwo ogłoszeń o pracę. Najskuteczniejszym jednak sposobem na to, aby znaleźć pracę, szczególnie fizyczną, jest „wychodzenie do ludzi”, czyli pukanie od drzwi do drzwi i pytanie, czy może nie potrzebują pomocy np. przy remoncie domu.

Można również skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy. Więcej na ten temat przeczytasz: https://pol-nor.com/agencje-posrednictwa-pracy-w-norwegii/, natomiast listę norweskich agencji zatrudnienia znajdziesz na stronie: http://www.gulesider.no/finn:vikarbyr%C3%A5.

Umowa

W Norwegii obowiązuje umowa o pracę. Jej wzór, można znaleźć na stronie internetowej: http://www.arbeidstilsynet.no/binfil/download2.php?tid=92403. Najpierw podpisywana jest umowa na okres próbny, który może trwać nie więcej niż sześć miesięcy. Zarówno jedną, jak i drugą stronę obowiązuje czternastodniowy okres wypowiedzenia. Ważne, żeby pamiętać o pokazaniu pracodawcy karty podatkowej. Jeżeli tego nie zrobisz – będziesz musiał zapłacić 50% podatku! Więcej na temat karty podatkowej przeczytasz na stronie: https://pol-nor.com/karta-podatkowa-w-norwegii/.

Czas pracy

Zgodnie z obowiązującym prawem, czas pracy nie może przekroczyć 9 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Jeżeli Twój czas pracy wyniesie ponad 9 godzin jednego dnia, będzie to traktowane jako nadgodziny, za które otrzymasz 40% wyższą stawkę. W wyjątkowych sytuacjach tygodniowy czas pracy może wynieść od 48 do 54 godzin. W takim przypadku pracownik ma prawo odebrać sobie godziny w następnym tygodniu.

Wynagrodzenie

W Norwegii nie ma ustalonej ogólnej minimalnej płacy, istnieją natomiast układy zbiorowe między związkami zawodowymi (czytaj więcej o związkach zawodowych w Norwegii pod tym adresem) i pracodawcami, które regulują warunki pracy i pensje w następujących sektorach gospodarki: budowlanym, przemyśle stoczniowym, ogrodnictwie i rolnictwie oraz usługach sprzątających. Minimalne stawki dotyczą zarówno wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych pracowników, przy czym wykwalifikowanym pracownikiem określa się osobę posiadającą fagbrev lub inną formę wykształcenia będącą jego odpowiednikiem. Więcej o stawkach minimalnych przeczytasz na stronie: https://pol-nor.com/stawki-w-norwegii/.


Przeczytaj także:

https://pol-nor.com/praca-w-norwegii-praktyczne-wskazowki-dla-osob-ktore-nie-wiedza-jak-zaczac-0006686/


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=