Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
01/12/2015

Norweskie tradycje świąteczne

Boże Narodzenie w Norwegii opiera się na tradycji chrześcijańskiej, z elementami starych, pogańskich tradycji oraz żydowskim świętem Chanuka. Poza tym nowe tradycje są dodawane każdego roku.

Przed Bożym Narodzeniem

Pod koniec listopada Oslo zaczyna przygotowywać się do świąt Bożego Narodzenia. Miasto jest pełne ludzi, którzy robią już pierwsze świąteczne zakupy. W pierwszy weekend Adwentu można podziwiać już choinki i udekorowane ulice w centrum miasta. W tym czasie organizowanych jest wiele koncertów oraz oczywiście… jarmarków bożonarodzeniowych (zobacz, gdzie organizowane są jarmarki: https://pol-nor.com/jarmarki-bozonarodzeniowe-w-norwegii-0007164/).

W czasie Adwentu w Norwegii panuje zwyczaj Julebord, czyli przedświąteczne przyjęcia organizowane dla firm, organizacji lub grup przyjaciół. Wtedy to restauracje i kluby w mieście wypełniają się ludźmi. Sprawia to, że weekendowe noce w mieście zaczynają tętnić życiem.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

christmas-ball-316457_640

23 grudnia – Mała Wigilia

Wiele rodzin ma swoje tradycje na ten wieczór takie jak: dekorowanie choinki lub pieczenie pierników. Bardzo popularne jest również jedzenie risengrynsgrøt – gorącego puddingu ryżowego podawanego z cukrem, cynamonem i masłem. W środku takiego deseru ukryty jest migdał. Ten, kto znajdzie w swojej części orzech dostaje w nagrodę marcepanową świnkę.

Wigilia Bożego Narodzenia

Wigilia jest głównym wydarzeniem obchodów norweskich świąt Bożego Narodzenia. Pierwsza część dnia zazwyczaj wiąże się jeszcze z ostatnimi zakupami i przygotowywaniami. O godzinie 17 biją dzwony i większość Norwegów w tym czasie zasiada do świątecznego obiadu. Prezenty, które znajdują się pod choinką, zazwyczaj zostają otwarte dopiero po posiłku.

Oczywiście nie każdy w Norwegii obchodzi dokładnie w ten sposób święta Bożego Narodzenia, jednak większość z nich w większym lub mniejszym stopniu jest zgodna z tymi tradycjami. Wielu imigrantów, którzy przebywają w Norwegii podczas tego niezwykłego okresu w roku, wykorzystuje niektóre tradycje norweskie w swoich domach. Tego dnia również większość restauracji i pubów jest zamknięte, a ulice są puste i ciche.

santa-woman-1048250_640

25-30 grudnia

Dni między Wigilią a Sylwestrem upływają zazwyczaj na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi. Wiele osób wychodzi wieczorem, więc miasto znowu zaczyna tętnić życiem. Od 27 grudnia czynne już są sklepy. Jest to okazja dla wszystkich, którzy chcą zwrócić prezent, który nie do końca okazał się trafiony.

Zobacz również:

https://pol-nor.com/swiateczne-jarmarki-julemarked/

https://pol-nor.com/swieta-w-norwegii/


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

zupa - 2022-12-15
zuuupa
kamilpop2009 - 2020-12-16
poggggggggggggg