Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
26/03/2017

Norweski rząd wspomoże akcje oczyszczania mórz

Norweski rząd przeznaczy 100 (ok. 11,8 miliona $) milionów koron na oczyszczenie mórz na świecie. Jest to wynik nowej polityki morskiej Norwegii.

Premier Erna Solberg opublikowała ostatnio nowe krajowe badanie, które będzie używane przy rządowym programie związanym z powtórnym używaniem zasobów oceanicznych.

Zrównoważony rozwój, czyste i zdrowe oceany oraz tak zwany „niebieski rozwój” należą do najważniejszych priorytetów rządu.

Przeczytaj również: Okrutna praktyka na ciężarnych wielorybach!

„Musimy przejąć wiodącą międzynarodową rolę w kwestii powtórnego wykorzystywania źródeł oceanicznych” powiedział minister spraw zagranicznych, Børge Brende. Minister ogłosił, że te 100 milionów koron zostanie przeznaczonych na inicjatywy wymierzone przeciw zanieczyszczeniom morskim. Chodzi między innymi o mikroplastiki, podaje NTB.

„Norwegia ma bogatą historię jako naród morski i zdaje sobie sprawę z realnych szans na zrównoważony rozwój w branżach związanych z wodami oceanicznymi w najbliższym czasie. Jednak zdajemy sobie również sprawę z problemów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie, śmieci morskie, czy zmiana klimatu i niezrównoważonych zastosowań oceanów, takich jak nadmierny połów ryb” – napisał w swoim oświadczeniu Børge Brende.

Wśród sprecyzowanych celów rządu znalazła się także współpraca z innymi krajami w kwestii ochrony wód i zrównoważone wykorzystywanie wód oceanicznych. W tym celu Norwegia chce walczyć o uznanie nadmiernych połowów jako przestępstw. Poważnie rozważana jest też ewentualność stworzenia ośrodka ekspertyzy oceanów i spraw arktycznych w Tromsø.

Rząd ogłosił też, że przeznaczy z budżetu 5 miliardów koron (ok. 589 milionów $) na kwestie związanie ze zmianą klimatu w 2017 roku tak, żeby zredukować jej negatywne skutki.Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: