Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
28/08/2014

Norweski przemysł stoczniowy – jak znaleźć w nim pracę?

husum

Po drastycznym spadku zatrudnienia w norweskim przemyśle stoczniowym w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku i kryzysie z lat 2001 -2004 nastąpiła stabilizacja zatrudnienia.
W efekcie tej stabilizacji liczba osób bezpośrednio zatrudnionych wynosi około 20,000 pracowników.

Wśród zatrudnionych istotne miejsce zajmują pracownicy pochodzących z tzw. nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wielu z nich zatrudnionych jest na kontraktach krótkoterminowych za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji zatrudnienia. Warte podkreślenia jest, że wielu pracowników pochodzących z zagranicy, a posiadających stałe zatrudnienie w norweskim przemyśle stoczniowym rozpoczynało swoja karierę w Norwegii od pracy na kontraktach krótkoterminowych.

Najprostsza droga poszukiwania wolnych miejsc pracy jest możliwość skorzystania
z internetowej bazy wakatów prowadzonej przez Norweski Urząd ds. Zatrudnienia NAV.

Po zalogowaniu się do strony należy postępować wg poniższego zestawu kroków:

  • Klik w ?Ledige stillinger”
  • W zakładce ?eller finn i kategori” zaznaczamy ?Industri, bygg/anlegg, handverk og verkstedsarbeid” i wybrany region (flyke) Norwegii
  • Następnie w okienku powyżej zwrotu ?eller finn i kategorii” wpisujemy po norwesku nazwę swojego zawodu (można skorzystać z tłumacza Google), np. spawacz – sveiser
  • Pozostaje kliknąć na ?S?K” i sprawdzić wynik

Informacje o wakatach w Norwegii można także uzyskać korzystając z telefonu do NAV: +47 800 33 166, w godz. 8.00 – 15.30 lub korzystając z portalu EURES.

Należy mieć świadomość, iż nie wszystkie oferty pracy są zgłaszane do NAV lub EURES. Dlatego też warto podejmować próby nawiązania kontaktu z poszczególnymi przedsiębiorstwami stoczniowymi.

W ostatnich latach nasila się zjawisko, iż pracodawcy norwescy oczekują znajomości języka norweskiego – znajomość języka angielskiego okazuje się być niewystarczająca. Wiąże się to z ochroną miejsc pracy dla pracowników norweskich.

Nie mniej jednak w zawodach wybitnie deficytowych lub specjalistycznych (inżynierskich) biegła znajomość języka angielskiego może okazać się wystarczająca.

Źródło: Oslo.trade.gov.pl


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=