Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
22/02/2017

Norweski biskup zaapelował, aby kościoły zatrudniały imigrantów nie posiadających dokumentów…

Organizacje chrześcijańskie w Norwegii planują dołączyć do kampanii na poczet zatrudniania imigrantów, którzy nie posiadają legalnych dokumentów. Za takie praktyki w Norwegii grożą grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności.

źródło: thelocal.no

źródło: thelocal.no

Tor Berger Jørgensen, były biskup Sør-Hålogaland na północy Norwegii, rozpoczął kampanię mającą na celu popularyzację zatrudniania imigrantów bez dokumentów. Jak mówi, łamanie prawa w taki sposób to pomoc ludziom w beznadziejnej sytuacji, często dając im szansę na zdobycie jedynych możliwych środków do życia.

71 – letni ksiądz wysyłał listy do wielu organizacji chrześcijańskich w całej Norwegii prosząc o zatrudnianie tych, którzy nie mogą ani wrócić do swoich krajów, ani nie mają szansy na otrzymanie prawa pobytu w Norwegii. W rozmowie z mediami ksiądz podkreślał, że wierzy, iż jego apel spotka się z pozytywnym odzewem.

„Otrzymałem już kilka odpowiedzi od ludzi, którzy już pracują nad tym co można zrobić. Bardzo liczę na to, że możemy osiągnąć sukces w tej kwestii dzięki organizacjom chrześcijańskim, wykorzystując kontakty kościelne”.

Jørgensen przyznał, że dzięki niemu ewangelicki kościół w Stavanger zatrudnił kobietę z Erytrei, która przebywała w Norwegii bez pozwolenia od 2011 roku.

Minister ds. imigracji – Sylvi Listhaug, określa działania biskupa jako nieodpowiedzialne. „To, co robi ksiądz to nic innego jak dawanie złudnych nadziei dla ludzi, którzy muszą opuścić Norwegię i wrócić do swoich krajów. Wszyscy, których wnioski o azyl zostały finalnie odrzucone są zobligowani do powrotu do swoich krajów” – mówiła.

Według norweskiego prawa, wszyscy, którzy zatrudniają zagranicznych pracowników, którzy nie mają pozwolenia na pobyt w Norwegii ryzykują grzywną i karą pozbawienia wolności.

Berger Jørgensen jest dobrze znany ze swoich liberalnych poglądów w norweskim kościele. Optował min. za zalegalizowaniem ślubów homoseksualnych i pozwolenie gejom na pełnienie funkcji księży. W 2009 roku kontrowersyjnie ustanowił księdzem kobietę, która bez ślubu żyła z ojcem jej dziecka.

                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: