Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
29/04/2015

Norwegowie odbierają polskie dzieci

Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów w Norwegii, a więc najwięcej dzieci, które służby odbierają zagranicznym rodzinom to właśnie Polacy. Liczba ta – niestety, cały czas rośnie.

Według oficjalnych statystyk, naszych Rodaków w Norwegii jest już 80 tysięcy. Oczywiście, dane te nie uwzględniają osób przebywających tam na „czarno”, które nie posiadają aktualnego miejsca zamieszkania. Liczba ta może być nawet dwukrotnie większa. Jak podaje „Nasz Dziennik”, alarmująca jest liczba interwencji norweskiej opieki społecznej w polskich rodzinach.

Co więcej, tylko znikomy procent tych interwencji to wynik przemocy w rodzinie. W większości są to nieporozumienia, które pochodzą z innego podejścia do rodzicielstwa w obu krajach. Trzy lata temu, jedynie troje dzieci z Polski trafiło pod opiekę urzędników. Rok później takich przypadków było pięć. Już w samym 2014 roku odebranych dzieci było aż 27! W obecnym roku liczba ta może być jeszcze większa.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

child-544316_640

Jak więc zaradzić temu problemowi? Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelowała do Rzecznika Praw Dziecka, aby ten rozpoczął współpracę ze swoim norweskim odpowiednikiem. Zapewniłoby to choć częściową pomoc polskim rodzinom. Często bowiem się zdarza, że norweskie służby źle interpretują zachowania rodziców. Coś co w Polsce jest akceptowane, u Norwegów podlega surowej karze.

Najlepszym przykładem jest trudność w powstrzymaniu nerwów w stosunku do dziecka. Nerwowość w Norwegii od razu wzbudza podejrzenia. Aby jak najlepiej pomóc polskim rodzinom, należało by utworzyć oficjalną linię komunikacji pomiędzy służbami społecznymi w Polsce i Norwegii.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

fiona_78 - 2015-04-30
ola popieram, w normalnie funkcjonujacych rodzinach zdazaja sie problemy, ale tutaj chyba mowa o skrajnych przypadkach w ktorych rowniez wchodzi przemoc
Jak jest - 2015-04-30
Ola sama jesteś patologia i margines patologia tak jak Ty została w Polsce
ola - 2015-04-29
a moze są to rodziny z problemami? nikt nie pomyślał? dużo patologii wyemigrowało z Polski,u nas nikt by się nimi nie zainteresował. W Polsce ojciec gwałci dziecko i dostaje śmieszne 5 lat. Niech odbierają dzieci, może jakieś uratują od krzywdy..........
*** - 2015-04-29
czyli wg Norków jak ktos urodził sie nerwowy to nie ma prawa miec dzieci? bo to znaczy, ze od razu je katuje?! chory system
Karo - 2015-04-29
slyszalam, ze litwinom zabieraja dzieci
Drama - 2015-04-29
Naprawdę te "różnice kulturowe" są aż tak znaczące, że należy odbierać dzieci? :/