Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
05/01/2017

Norwegia przygotowuje się do kolejnego procesu Beivika

Uwagę opinii międzynarodowej przyciąga proces Breivika, który wytoczył sprawę Norwegii za złe warunki w więzieniu. Terrorysta uważał, że jego warunki w więzieniu naruszają jego prawa człowieka.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

breivik2

Teraz sąd będzie ponownie poproszony o rozstrzygnięcie warunków Breivika za kratkami w więzieniu Skien, ponieważ państwo złożyło odwołanie od decyzji uchwalonej w kwietniu ubiegłego roku. Sprawa zostanie poprowadzona przez Sąd Apelacyjny w dniu 10 stycznia.

Breivik odsiaduje 21 lat więzienia – kara może zostać przedłużona – za jego ataki na wyspie Utøya i w dzielnicy rządowej w Oslo w dniu 22 lipca 2011 roku, w którym 77 osób, w większości nastolatków, straciło życie, a duża liczba osób odniosła poważne rany.

37-latek oskarżył Norwegię o naruszanie jego praw, które wynikają z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.  W kwietniu Sąd Rejonowy w Oslo uznał roszczenia skazanego terrorysty. Zgodnie z wyrokiem, doszło do naruszenia praw wynikających z artykułu 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Biuro Prokuratora Generalnego wniosło odwołanie od tej decyzji. Biuro nie zgodziło się z interpretacją sądu i dowodami przedstawionymi w tej sprawie. Prokurator, Fredrik Sejersteda, który poprowadzi sprawę dla państwa w Sądzie Apelacyjnym, zdecydowanie nie zgadza się z wyrokiem, twierdząc, że Sąd Rejonowy w Oslo miał niewłaściwe podejście do oceny warunków w więzieniu i wykazał zdecydowanie niewystarczającą ocenę dowodów.

Surowe środki bezpieczeństwa muszą być konieczne i być dobrze uzasadnione. Należy rozważyć alternatywne rozwiązania. Wyrok Sądu Rejonowego w Oslo budzi wątpliwości w pewnych ważnych kwestiach. Należy odpowiednio sprawdzić, czy zostały rozważone zabezpieczenia w kwestii przestrzegania praw człowieka.

Według prawnika Breivika , warunki więzienne terrorysty zostały złagodzone od wyroku.

Norwegia szczyci się humanitarnym systemem więziennym. Warunki Breivika są przez większość ludzi uznawane za wygodne.  Breivik ma do dyspozycji trzy sale w więzieniu Skien – jedną do codziennych czynności, jedną do studiowania, a jedną do ćwiczeń fizycznych. Terrorysta posiada również telewizor z odtwarzaczem DVD, konsolą do gier, maszyny do pisania oraz książki i gazety.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: