Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
18/06/2015

Norwegia planuje wprowadzenie płacy minimalnej dla zagranicznych kierowców

Prawdopodobnie od 1 lipca rząd Norwegii planuje wprowadzić stawkę minimalną dla wszystkich kierowców pracujących na terenie Krainy Fiordów. Szacuje się, że o około 10 euro przewyższy ona stawkę obowiązującą w Niemczech i będzie aż siedmiokrotnie wyższa niż w Polsce.

„Według informacji ze stron internetowych związków zawodowych, powodem wprowadzenia stawek minimalnych było złe traktowanie zagranicznych kierowców i dumping socjalny, skutkujący nieuczciwą konkurencją i traceniem zamówień przez przewoźników norweskich” podał do informacji Wydział Promocji Handlu i Inwestycji, który mieści się przy Ambasadzie RP w Oslo.

Ustanowienie płacy minimalnej dla wszystkich kierowców jest oczywistym ciosem w konkurencję, a co za tym idzie i w polskie firmy. Minimalne wynagrodzenie miałoby wynosić 158,32 NOK za godzinę pracy (co w przeliczeniu wynosi ok. 74 zł.). Ponadto kierowca otrzymywałby jeszcze dobową dietę w wysokości 307 NOK (ok. 144 zł.). Z tych danych wynika, że przy dniu pracy wynoszącym 10 godzin, stawka minimalna, przy obecnym kursie koron norweskich, wyniosłaby 888 złotych.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

tir

Jak komentuje prezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców – Bartosz Najman: „Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, więc formy nacisku na królestwo są mocno ograniczone. Małe jest zatem prawdopodobieństwo wycofania wprowadzonego prawa. Eksperci z OCRK trzymają rękę na pulsie i przygotowują interpretację przepisów, która pomoże w poprawnym wyliczaniu płacy minimalnej dla kierowców jeżdżących po i do Norwegii w taki sposób, by nie zwiększać niepotrzebnie kosztów pracy. Podobnie jak w przypadku prawa niemieckiego, tak i w norweskiej ustawie obecne są nieścisłości co do obowiązku wypłacania stawki minimalnej w niektórych obszarach działalności transportowej”.

Jednak nie wszyscy decydenci z Komitetu ds. Upowszechnionych Umów Zbiorowych (Tariffnemnda) są za wprowadzeniem przepisu w życie. Pojawiły się głosy, że kierowcy, jako pracownicy mobilni, przebywają w kraju tylko kilka godzin, dlatego niepraktyczne jest, żeby obejmować ich płacą minimalną.

Nowe przepisy miałby wejść w życie 1 lipca 2015 roku. Dodatkowe utrudnienie stanowi to, że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, dlatego mało prawdopodobne, że będzie chciała zmienić stanowisko w tej sprawie. Szwedzki związek przewoźników szacuje, że norweska stawka minimalna obejmie wszystkie transporty dla norweskich zleceniodawców, w tym przewozy kabotażowe i międzynarodowe. Nie będzie też miała znaczenia narodowość pracownika oraz to, w którym kraju zarejestrowana jest firma. Wynika z tego, że wspomnianą stawkę mieliby również otrzymywać polscy kierowcy, jeżdżący samochodami na polskich rejestracjach.


Źródło: pulshr.pl

Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

piotrk - 2015-06-19
Ludzie jeszcze nic nie weszło w życie a wy już narzekacie... za ile w PL jeżdżą kierowcy?? Przekalkulujcie to sobie.....
gregor - 2015-06-18
bardzo dobrze najbardziej skorzystają kierowcy i o to chodzi bo często są wyzyskiwani.
Agnieszka - 2015-06-18
Absurd to chyba zbyt delikatne okreslenie tego ;)
nieznamsietosiewypowie - 2015-06-18
to dla mnie kolejny absurd polityki
Agnieszka - 2015-06-18
musimy miec swiadomosc jednego: jezeli ustawa zostanie wprowadzona w zycie ucierpi kazdy mieszkaniec Norwegii - ceny inportowanych towarow wzrosna diametralnie, bo ktos bedzie musial pokryc te koszty!
Kala - 2015-06-18
spoko, kierowcy więcej zarobią, ale która polska firma będzie w stanie sprostać takim warunkom?? :/
kinia - 2015-06-18
No to mój mąż musi zmienić profesję ;D