Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
17/01/2017

Norwegia na czele kolejnego rankingu ekonomicznego

Jak pokazuje najnowszy raport ze Światowego Forum Ekonomicznego, Norwegia osiągnęła najlepsze wyniki w kategorii „rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu”.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

man-1156543_1920

W raporcie opublikowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne tuż przed szczytem w Davos (17-20 stycznia) położono nacisk na to jak państwa mogą zwiększyć rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu.

Rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu to wartość ekonomiczna, która bierze pod uwagę to czy państwo przyczynia się do stwarzania możliwości dla całej populacji danego kraju i czy rozprowadza ono zysk sprawiedliwie pośród obywateli.

Raport Światowego Forum Ekonomicznego jest odpowiedzią na ważne wyzwanie, jakiemu światowi potentaci muszą sprostać. Czyli jak zwiększyć wzrost gospodarczy i integrację społeczną w czasach, gdy możliwości wielu państw w zakresie polityki monetarnej i fiskalnej są mocno ograniczone.

Raport opiera się głównie na indeksie inkluzji.

Jest to model mówiący jak realizować rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu.

Indeks składa się z dwunastu wskaźników, które wspólnie tworzą wskaźnik rozwoju ekonomicznego doskonalszy od PKB.

Zawiera on między innymi wskaźniki odnośnie aktywności i produktywności zawodowej, średniej długości życia, mediany dochodów wśród gospodarstw domowych i główny wskaźnik – zrównoważonego rozwoju.

Norwegia zajmuje w raporcie pierwsze miejsce. Średnia długość życia jest wysoka i ciągle rośnie, a różnice społeczne należą do najmniejszych na świecie. Autorzy podkreślają, że mocne strony Norwegii to wysoki poziom ruchliwości społecznej, niskie bezrobocie, i wysoka aktywność zawodowa wśród kobiet wraz z wysokopłatnymi umowami z tytułu urlopu wychowawczego i przystępnymi warunkami w żłobkach. Pozwala to utalentowanym kobietom szybciej wrócić do pracy, przynajmniej na część etatu.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: