Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
23/02/2016

Norwegia może obniżyć wysokość zasiłku rodzinnego dla pracowników zagranicznych

Nowa umowa zawarta między UE i Wielką Brytanią może prowadzić do ostrych cięć świadczeń wypłacanych zagranicznym pracownikom w Norwegii na rzecz ich dzieci, które pozostały w rodzinnym domu.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Erna_Solberg_-_2013-08-10_at_13-01-26-300x200

W sobotę, David Cameron, ogłosił, że zasiłek na dzieci mieszkające poza granicami Wielkiej Brytanii będzie obniżony stosownie do zarobków kraju, w którym dziecko przebywa. Erna Solberg uważa, że jest to dobra decyzja. Według norweskiej premier przepisy UE powinny mieć zastosowanie do wszystkich państw członkowskich, w tym także do państw EOG, do których należy Norwegia.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Dzieci, Równości i Integracji Społecznej (BLD), Kai Morten Terning, powiedział w wywiadzie z NRK, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby określić, w jaki sposób porozumienie zawarte między Wielką Brytanią a UE wpłynie na Norwegię. Z drugiej strony wskazuje, że takie zmiany byłyby także pozytywne w Norwegii. Według niego to niesprawiedliwe, że zagraniczni pracownicy z innych krajów UE otrzymują zasiłek w wysokości odpowiadającej standardom norweskim, podczas gdy dziecko mieszka w kraju o niższych kosztach utrzymania.

Nowe zmiany dotknęłyby około 13 000 osób. Duża część odbiorców zasiłków w 2014 roku pochodziła z Polski. Obliczenia wskazują, że 88 mln NOK wpłynęło do Polski z zasiłków rodzinnych przyznawanych w Norwegii.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=