Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
24/10/2016

Norwegia będzie pierwszym krajem, który udostępni lek przedekspozycyjny przeciwko zakażeniu wirusem HIV za darmo!

Zostało udowodnione naukowo oraz zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia oraz Centers for Disease Control and Prevention, że przyjmowanie leku Truvada zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV aż o 86%! Nazywa się to profilaktyką przedekspozycyjną (PrEP). Norwegia będzie pierwszym krajem na świecie, który udostępni ten lek swoim obywatelom za darmo.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

hiv-tabletka-wirus

Lek ten dostępny jest już wielu innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, RPA. Teraz będzie dostępny również w Norwegii.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Bent Høie wydał oświadczenie na początku tego tygodnia, w którym stwierdza, że lek będzie nie tylko dostępny, ale również będzie on za darmo dla osób znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka.

„PrEP przyczyni się do zmniejszenia tempa nowych zakażeń w społeczności gejowskiej” powiedział Leif Ove-Hansen, prezes HIV Norwegii. „Statystyki wskazują, że nastąpił spadek stosowania prezerwatyw. Jesteśmy szczęśliwi, że PrEP jest teraz integralną częścią publicznej służby zdrowia” dodał.

Śmiała decyzja spotkała się z wielkim entuzjazmem osób zaangażowanych w działalność na rzecz osób zarażonych wirusem HIV na całym świecie, z których wielu stara się, aby PrEP była również dostępna w ich krajach.

Ian Zielony, dyrektor wykonawczy Terrence Higgins Trust w Wielkiej Brytanii, powiedział: „Decyzja w Norwegii w celu udostępnienia PrEP to kolejny wielki krok dla profilaktyki zakażeń HIV w Europie. PrEP jest uzupełnieniem stosowania prezerwatyw oraz regularnych badań i skutecznego leczenia. Wierze, że może pomóc zakończyć epidemię HIV na dobre”.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Pol-Nor