Noc Świętojańska w Norwegii
Już 23 czerwca mieszkańcy Norwegii będę obchodzić uroczystości związane z Nocą Świętojańską. W ten wyjątkowy wieczór ludzie skupiają się przy ogniskach z dobrym jedzeniem i muzyką na żywo. Wśród najpopularniejszych przekąsek są dania z grilla i placki z cukrem posmarowane masłem. Ludzie z przyjemnością ozdabiają domy, okoliczne kościoły i budynki kwiatami i girlandami, a wiele kobiet plecie wianki. Towarzyskie miejsca spotkań są przyozdobione wstążkami, kwiatami i gałązkami. Tradycją stało się wybieranie ziół leczniczych na ten szczególny wieczór i budowanie słupa, wokół którego gromadzi się społeczność. Norwegowie tańczą wokół słupa i zachowują się jak jedna wielka rodzina. Palone ogniska na brzegu rzek mają na celu wypędzenie czarownic zlatujących się do Norwegii z całego świata. Następnego dnia wzdłuż rzek widać pozostałości gałązek i kwiatów. Szczególnie atrakcyjne obchody odbędą się w tym roku Oslo. Większość atrakcji tego dnia jest bezpłatnych.
Noc Świętojańska w Norwegii nazywana jest Sankthansnatten, inaczej Jansok. Jansok jest reliktem kultury pogańskiej. Podczas tego wydarzenia świętuje się narodziny Jana Chrzciciela, które są wspominane w Ewangelii św. Łukasza. To szczególne wydarzenie miało miejsce sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa, w nocy z 23 na 24 czerwca. Ta sama noc przypada na dzień przesilenia letniego, czyli Midsommer.
Jansok to zdecydowanie magiczna noc. Niektórzy Norwegowie do dzisiaj wierzą, że tej szczególnej nocy woda ma moc leczniczą, a młodym dziewczynom podczas snu może objawiać się obraz przyszłego męża.