Niezdolność do pracy w Norwegii - czy potrzebne jest zwolnienie lekarskie?
W przypadku choroby i niezdolności do wykonywania pracy na terenie Norwegii, możliwe jest wystawienie własnego oświadczenia lub dostarczenie zwolnienia lekarskiego.
Czym jest własne oświadczenie o niezdolności do pracy? Jest to zgłoszenie pracodawcy swojej choroby, która uniemożliwia pracownikowi stawienie się w miejscu zatrudnienia. W takiej sytuacji nie jest konieczne dostarczanie zwolnienia od lekarza. Jednak by mieć możliwość składania takiego oświadczenia, trzeba przepracować u danego pracodawcy co najmniej 2 miesiące. Kolejnym ograniczeniem jest ilość dni, na które można wypisać oświadczenie (czasami wystarczy tylko zadzwonić do pracodawcy z informacją o niedyspozycji). Pracownik może złożyć pismo o niezdolności do pracy najwyżej na 3 dni kalendarzowe do czterech razy w ciągu roku. Bardzo często przepisy odnoszące się do niezdolności do pracy różnią się u poszczególnych pracodawców. W związku z tym warto wcześniej omówić sprawę oświadczeń dotyczących niedyspozycji ze swoim przełożonym. W niektórych miejscach pracy można zostać w domu np. na osiem dni. Pracownik otrzymuje pensję za każdy dzień nieobecności.
Zwolnienia lekarskie (sykemelding) wydawane są przez lekarza rodzinnego. Zwolnienie należy dostarczyć do pracodawcy w sytuacji, gdy okres choroby przekracza liczbę dni, którą można usprawiedliwić oświadczeniem własnym. W Norwegii istnieją dwa typy zwolnienia lekarskiego częściowe lub całkowite. Na zwolnieniu częściowym pracownik musi przepracować jedynie połowę normalnego czasu pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest wówczas dostosowanie czasu pracy do możliwości pracownika. Na zwolnieniu lekarskim można pozostać do 52 tygodni i otrzymywać w tym czasie całą swoją pensję.