Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
19/08/2016

Niby zwykły kościół… ale czy nie wygląda znajomo? Wasze dzieci powinny znać ten kościół!

Kościół Świętego Olafa w Balestrand w Norwegii został wzniesiony w 1897 roku. Inicjatorem budowy kościoła była Margaret Sophia Green Kvikne. Rozpoczęła ona zbiórkę pieniędzy na ten cel. Niestety, kobieta zmarła zanim wzniesiono kościół.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Kościół Świętego Olafa / źródło foto: laosza.pl

Kościół Świętego Olafa / źródło foto: laosza.pl

Pierwowzorem świątyni były kościoły słupowe (stavkirke), które w czasach średniowiecznych budowane były w Norwegii. Jest jednak coś, co wyróżnia go spośród innych tego typu budowli… Nie wydaje się Wam znajomy?

Wnętrze kościoła Św. Olafa / źródło foto: laosza.pl

Wnętrze kościoła Św. Olafa / źródło foto: laosza.pl

Oglądaliście może bajkę Disneya pt. „Kraina Lodu”? Może zauważyliście, że kaplica, w której odbywa się koronacja głównej bohaterki – Elsy, była wzorowana właśnie na kościele Świętego Olafa w Balestrand? Jeżeli nie, to może kolejne zdjęcie trochę Wam w tym pomoże.

Kadr z bajki "Kraina Lodu"

Kadr z bajki „Kraina Lodu”

Kościoły słupowe były budowane z drewna, ponieważ był on łatwo dostępnym budulcem w tamtych czasach. Wznoszony były na pionowych słupach, pomiędzy którymi rozpostarte były deski, tworząc w ten sposób ściany. Głównym zarysem zazwyczaj nawiązywały do kształtu bazyliki. Dachy najczęściej były spiczaste, zakończone strzelistą wieżą.

Podobieństwo między kościołem w Balestrand a baśniową kaplicą jest naprawdę uderzające. Prawdopodobnie twórcy animacji wybrali się w podróż po krainie fiordów, podczas której zakochali się w tutejszej architekturze. Jak można się domyślić, podczas swojej podróży odwiedzili niewielkie miasteczko Balestrand, które położone jest w północnej części najdłuższego fiordu Norwegii – Sognefjord.

Kadr z bajki "Kraina Lodu"

Kadr z bajki „Kraina Lodu”

Kościół w Balestrand zrobił tak ogromne wrażenie na twórcach animacji, że postanowili nazwać jedną z drugoplanowych postaci imieniem Olaf.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=