Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
08/08/2016

Może wyprawa na Jostedalsbreen? Sprawdź dlaczego warto!

W Norwegii pełno jest miejsc, które warto zobaczyć. Zapewne każdy, kto tu był chociaż raz, ma w głowie swoją listę TOP 10 ulubionych miejsc w Krainie Fiordów. Podejrzewamy, że Jostedalsbreen zajmuje czołowe miejsce na wielu takich listach. A dlaczego? Ponieważ jest to największy kontynentalny lodowiec w Europie oraz miejsce, w którym doskonale widać, jak pełna kontrastów potrafi być przyroda Norwegii!

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Lodowiec Jostedalsbreen / źródło foto: ocdn.eu

Lodowiec Jostedalsbreen / źródło foto: ocdn.eu

Lodowiec Jostedalsbreen leży w okręgu Sogn og Fjordane w południowo-zachodniej części kraju. Graniczy z czterema gminami: Balestrand, Stryn, Luster i Jølster. Jego powierzchnia wynosi aż 487 km²! Najwyższym punktem na lodowcu jest Lodalskapa, który osiąga 2083 m.n.p.m! Co ciekawe, w doliny schodzi wieloma jęzorami. W sumie jest ich ponad 50! Cały lodowiec objęty jest ochroną w ramach parku narodowego, który utworzony został w 1991 roku.

Lodowiec Jostedalsbreen nie jest, jak mogłoby się wydawać, pozostałością epoki lodowcowej. Jak się okazuje, jakieś 5 000 lat temu, podczas globalnego ocieplenia, lodowiec całkowicie stopniał. Następnie odrodził się, aby w 1750 roku osiągnąć swoje największe rozmiary. Mimo niesprzyjających warunków klimatycznych na tym terenie, istnienie lodowca możliwe jest dzięki obfitym i regularnym opadom śniegu.

Wokół całego Jostedalsbreen jest znajduje się wiele tras turystycznych, które prowadzą do jednego z wielu jęzorów lodowca. Z reguły są one niewymagające, co sprawia, że są dostępne praktycznie dla każdego, a co najważniejsze – są przepiękne! Najbardziej znanymi dolinami, które zostały utworzone przez jęzory lodowca, są Bøyabreen i Nigardsbreen. Obie leżą na wysokości około 300 m.n.p.m. W centrum informacyjnym Breheimsenteret, można wynająć przewodnika oraz wykupić bilet wstępu. Należy pamiętać, że nie każda trasa jest łatwa, dlatego dobrze jest wcześniej sprawdzić poziom trudności wybranej przez nas trasy!

Okolica, w której położony jest lodowiec, pełna jest kontrastów. W niedalekiej odległości możemy podziwiać fiordy, lodowiec, małe wioski, które zbudowane zostały w okolicznych dolinach oraz surowe góry, które sięgają czasami nawet 2 000 m.n.p.m. Ma to swój oddźwięk również w okolicznej roślinności. Na niższych wysokościach, które są głównie zalesione, występuje roślinność głównie ciepłolubna. Na wyższych natomiast można już podziwiać roślinność charakterystyczną dla terenów arktycznych.

Lodowiec Jostedalsbreen oraz okolica to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu dla osób lubiących aktywny tryb życia. Mnogość atrakcji sprawia, że trudno się tutaj nudzić!


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Może wyprawa na Jostedalsbreen? Sprawdź dlaczego warto!"