Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
03/11/2015

Miałeś wypadek w pracy? Sprawdź, jakie jest podstawowe działanie powypadkowe.

Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, nieoczekiwane, w wyniku którego pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu. Statystyki pokazują, że największa ilość wypadków ma miejsce w branży budowlanej, transportowej i związanej z przetwórstwem przemysłowym.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

accident

Osobie poszkodowanej w trakcie pracy przysługuje odszkodowanie oraz świadczenia z NAV. Więcej informacji na temat zasiłków chorobowych można przeczytać tutaj: https://pol-nor.com/zasilek-chorobowy-i-renta-w-norwegii/.

Co robić, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia w miejscu pracy?

  1. Pracownik, który uległ wypadkowi podczas pracy, powinien natychmiast poinformować pracodawcę o tym fakcie.

  2. Pracodawca jest zobowiązany zgłosić wypadek w Arbeidstilsynet (Inspekcji Pracy) oraz NAV (Urzędzie Ubezpieczeń Społecznych). W przypadku gdy pracodawca nie zgłosi takiej informacji, czynności tej może dokonać poszkodowany. Jeśli ani pracodawca ani pracownik nie zgłosi sprawy do odpowiedniej jednostki, poszkodowany nie będzie mógł korzystać z pakietów socjalnych, które przysługują takim osobom.

  3. Zakończenie postępowania:

  • pracodawca najczęściej proponuje jednorazową pomoc (np. w formie pieniężnej) w zamian za podpisanie dokumentu o zrzeczeniu się prawa do dalszych roszczeń,

  • poszkodowany może domagać się odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, w której pracodawca wykupił polisę dla pracowników,

  • poszkodowany może również starać się o świadczenie pieniężne z NAV (Urzędu Ubezpieczeń Społecznych).

  1. Osobom poszkodowanym w wypadkach przysługuje bezpłatna pomoc prawna. Skorzystać można z porady wybranego prawnika, a koszty z tym związane poniesie firma ubezpieczeniowa, w której poszkodowany występuje o odszkodowanie. Jeśli firma odmówi zapłaty kosztów związanych z pomocą prawną, wydatki te mogą zostać pokryte z budżetu państwa. Koszty zostaną pokryte z budżetu państwa tylko, jeśli roczny dochód brutto poszkodowanego nie przekracza 369000 NOK, dla osób samotnie wychowujących roczny dochód brutto nie przekracza 246000 NOK lub gdy wartość majątku nie przekracza 100000 NOK netto.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=