Mandaty w Norwegii – jakie są ograniczenia prędkości? Kiedy otrzymasz mandat? Jakie są ciężkie wykroczenia?
Kraje skandynawskie uchodzą za najbezpieczniejsze pod względem poruszania się po drogach. Jest to spowodowane restrykcyjnymi przepisami i bardzo wysokimi mandatami. Wielką uwagę zwraca się tutaj na prędkość, stan techniczny samochodu i kulturę na drodze.
W wielu miejscach prowadzona jest automatyczna kontrola prędkości. Także funkcjonariusze bardzo często sprawdzają kierowców, zwłaszcza tych, którzy przekraczają prędkość lub są pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. W wyniku takiego zatrzymania, można stracić prawo jazdy lub zostać ukaranym wysoką grzywną. Ostatecznie, po drastycznym przewinieniu, stosowana jest kara pozbawienia wolności. Należy pamiętać o uregulowaniu mandatu w przeciągu trzech tygodni.
W Norwegii obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. Wyjątkami są: osiedla mieszkaniowe (do 30 km/h), centra miast (do 50km/h), a także drogi szybkiego ruchu i autostrady (do 90 – 100 km/h dla samochodów osobowych).
Przekroczenie powyższych ustaleń wiąże się z wysokim mandatem:
- drogi z ograniczeniem prędkości do 60 km/godz. – od 800 do 8500 NOK,
- drogi z ograniczeniem prędkości do 70 km/godz. – od 800 do 10200 NOK,
- przekroczenie prędkości o 35 km/h – skierowanie sprawy do sądu.
Sprawdź dokładne wysokości mandatów za przekroczenie prędkości w Norwegii: Mandaty w Norwegii.
Policjanci kontrolują również niezbędny sprzęt ochronny, jaki winien znajdować się w aucie: pasy i foteliki, w przypadku przewożenia dzieci.
Jakie zachowania w ruchu drogowym mogą skutkować otrzymaniem mandatu?
- Jazda bez zapiętych pasów.
- Prowadzenie rozmów telefonicznych podczas prowadzenia auta.
- Zaparkowanie w niedozwolonym miejscu.
Parkowanie jest niedozwolone w odległości poniżej 5 metrów od skrzyżowania, na postojach taksówek, przystankach autobusowych oraz w odległości 20 metrów od nich, w obu kierunkach. Również nieprzepisowe jest zatrzymywanie się na drogach szybkiego ruchu lub z pierwszeństwem przejazdu, gdzie widnieje ograniczenie prędkości powyżej 50km/h.
W sytuacji cięższych wykroczeń niż wyżej wymienione, kierowca, oprócz grzywny, zostaje zgłoszony na policję.
Co zalicza się do ciężkich wykroczeń?
- Przejechanie na czerwonym świetle.
- Nieodpowiedni sposób wyprzedzania innych uczestników ruchu drogowego.
- Użytkowanie auta, które nie spełnia wymogów bezpieczeństwa.
Te czynności karane są wyrokiem sądowym i wysokimi grzywnami. Policja ma prawo skonfiskować dokument w sytuacji, gdy kierowca zachowuje się nieodpowiedzialnie i stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie Norwegii do momentu upłynięcia terminu ważności. Kierowców, poruszających się w tym kraju z polskim dokumentem, obowiązują takie same zasady i kary jak obywateli kraju.
Może Cię również zainteresować: