Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
23/11/2016

Komu przysługuje renta wdowia i jak ją uzyskać?

Renta wdowia (gjenlevendepensjon) ma na celu zapewnić dodatkowe środki rodzinie i przysługuje ona współmałżonkowi zmarłej osoby. Wypłacana jest jedynie wtedy, gdy zmarły w ciągu ostatnich trzech lat należał do Norweskiego Systemu Ubezpieczeń Społecznych (folketrygden).

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

korony_norweskie

Komu przysługuje gjenlevendepensjon?

Renta wdowia przysługuje współmałżonkowi zmarłej osoby w momencie, jeżeli ich małżeństwo trwało co najmniej pięć lat lub owocem tego związku były dzieci. Świadczenie przysługuje również w przypadku, jeżeli współmałżonek wychowuje dzieci zmarłej osoby z poprzedniego związku. W takiej sytuacji również musi być zachowany minimum pięcioletni okres opieki. Te same zasady dotyczą również osób, pozostających w konkubinacie.

Istnieje możliwość, w której były małżonek również może złożyć wniosek o przyznanie renty wdowiej. Może mieć to miejsce w dwóch przypadkach. Po pierwsze, zmarły po rozwodzie nie wstąpił ponownie w związek małżeński. Po drugie, małżonek umrze w ciągu 5 lat od rozwodu, a małżeństwo trwało 25 lat lub 15 lat, w przypadku gdy para miała wspólne dzieci.

Wysokość gjenlevendepensjon

Wysokość gjenlevendepensjon uzależnione jest od dwóch czynników. Po pierwsze, od wysokości wypracowanej emerytury przez zmarłego, a po drugie, od wysokości zarobków żyjącego współmałżonka. Jeżeli dochód wynikający z zatrudnienia jest wyższy niż połowę kwoty bazowej (0,5 G) wtedy 40% nadwyżki zostanie odjęte od świadczenia. Za wypłacanie renty odpowiedzialny jest NAV. Należy jednak pamiętać, że każda sprawa traktowana jest indywidualnie.

Renta wdowia składa się ze świadczenia podstawowego oraz dodatkowego. Pełne świadczenie podstawowe należy się tylko w momencie, jeżeli zmarły przez 40 lat należał do Norweskiego Systemu Ubezpieczeń Społecznych. Zazwyczaj w takim przypadki jego wysokość równa się kwocie bazowej (G).

Na wysokość renty uzupełniającej ma wpływ liczba przepracowanych wcześniej lat oraz wysokości dochodów zmarłego.

Jak długo można pobierać gjenlevendepensjon?

Wdowią rentę można pobierać aż do momentu ponownego wstąpienia w związek małżeński / nowy nieformalny związek lub do momentu posiadania dzieci z nowym partnerem. Ponadto w momencie uzyskania prawa do świadczenia emerytalnego lub przejście na AFP (wcześniejszą emeryturę) również traci się możliwość otrzymywania gjenlevendepensjon.

O czym należy poinformować NAV?

Jeśli zajdą zmiany w wysokości dochodu żyjącego małżonka, sytuacji rodzinnej i / lub sytuacji na rynku pracy, lub taka osoba planuje przeprowadzić się za granicę, w takich sytuacjach niezwłocznie należy poinformować NAV. Takie informacje mogą mieć wpływ na wysokość wypłacanego świadczenia. Wypłata świadczenia odbywa się zazwyczaj do 20. dnia każdego miesiąca.

Jakie dokumenty należy złożyć?

1. Akt zgonu małżonka / konkubenta (w języku norweskim lub angielskim).

2. Dokument potwierdzający rejestrację pobytu w Norwegii.

3. Tegoroczne odcinki z pensji.

4. Roczny wykaz dochodów i potrąceń za poprzedni rok (Lønns- og trekkoppgave).

5. Dokument potwierdzający zatrudnienie w Norwegii.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Aga - 2020-08-24
Mam pytanie, mąż zmarł i otrzymałam rentę wdowia w Norwegi i nie wiem co z latami Męża wypracowanymi w Polce jest ich 22. Czy Polska również wyliczy mi rentę rodzinna w Polce za lata pracy wypracowane w Polce ?
romek - 2016-11-23
czy mozliwe jest pobieranie takiej renty jesli wspolmazonek nie przebywa w norwegii bo z tego co przeczytalem to chyba nie ..dobrze rozumuje?