Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
29/11/2015

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Norwegii

Adwent i okres Świąt Bożego Narodzenia mają dla Norwegów szczególne znaczenie. W szczególny sposób również starają się celebrować ten okres. Wśród nieodłącznych tradycji adwentowych można wyróżnić jarmarki bożonarodzeniowe, czyli julemarkeder. Organizowane one są licznie w całym kraju. Będąc w Norwegii w tym okresie koniecznie trzeba zobaczyć przynajmniej jeden!

Jarmarki organizowane są od końca listopada do 23 grudnia. Są one idealnym antidotum na jesienną chandrę. Ponadto wprowadzają w wyśmienity bożonarodzeniowy nastrój. Na stoiskach można spróbować tradycyjnego świątecznego jedzenia, zakupić niezwykłe wyroby rzemieślnicze oraz niepowtarzalne dekoracje świąteczne. Na odwiedzających czeka też wiele atrakcji m.in. koncerty, warsztaty i przedstawienia dla dzieci.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Jarmark w Oslo / Źródło foto: cocopia.net

Jarmark w Oslo / Źródło foto: cocopia.net

Warto odwiedzić taki jarmark chociażby dla obejrzenia samych straganów i poznania tej niezwykłej części norweskiej kultury. Idealnym dopełnieniem spaceru między straganami będzie kufel grzanego wina z korzennymi przyprawami, który rozgrzeje każdego zmarzlucha. Wśród najbardziej znanych jarmarków bożonarodzeniowych w Norwegii, można wymienić te organizowane na placu przed Ratuszem, w muzeum kultury narodowej Norsk Folkemuseum w Oslo oraz jarmark w twierdzy Frederiksten w Halden. Dość niezwykłą tradycja może pochwalić się stolica norweskich fiordów – Bergen. Co roku, nieprzerwanie od 1991 roku, budowane jest tam miniaturowe miasto z… pierników! Dzieci w przedszkolach i szkołach z imbirowych ciasteczek konstruują wszystko, od budynków po fontanny, pociągi i statki. Na każde dziecko, które włączy się w budowanie miasteczka, czeka nagroda – dyplom oraz medal… oczywiście piernikowy. Więcej o tej wyjątkowej inicjatywie można przeczytać na stronie: http://www.bergensentrum.no/.

Poniżej przedstawiamy terminy wybranych jarmarków bożonarodzeniowych:


1. Oslo

– Youngstorget – 28 listopada – 22 grudnia (otwarty od poniedziałku do niedzieli w godzinach 11-20)

– Spikersuppa – 28 listopada – 20 grudnia (otwarty od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10-20)

2. Hedmark i Oppland

– Hadeland glassverk, Jevnaker – 1 listopada – 24 grudnia

3. Buskerud i Telemark

– Toen gård, Svene – 31 października – 20 grudnia

4. Sør-Trøndelag i Nord-Trøndelag

– Trondheim – 11-20 grudnia

5. Nordland i Troms

– Bodø sentrum – 26 listopada – 20 grudnia


Pełną listę jarmarków bożonarodzeniowych znajdziesz na stronie internetowej: http://www.klikk.no/bolig/inspirasjon/article1627258.ece
Zobacz, jak jarmark wygląda w Oslo: https://www.youtube.com/watch?v=j4bwF2BTX8Y.

Sprawdź również, jakie atrakcje świąteczne będą organizowane w Oslo: http://www.visitoslo.com/en/whats-on/christmas/events/.

Więcej o jarmarkach przeczytasz również: https://pol-nor.com/swiateczne-jarmarki-julemarked/.


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Jarmarki Bożonarodzeniowe w Norwegii"