Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
27/08/2015

Jakie warunki należy spełnić, by zabrać do Norwegii swojego pupila?

Zwierzęta towarzyszą człowiekowi już od wielu tysięcy lat. Często już nie są tylko wykorzystywane do pomocy przy pracach na przykład na polu, ale stały się członkami naszych rodzin. Co więc zrobić gdy wybieramy się za granice a nie chcemy zostawiać zwierzaka samego w domu? Podpowiemy wam jakie warunki trzeba spełnić, by zabrać swojego pupila do Norwegii.

Po pierwsze w Norwegii niestety nie można trzymać wszystkich ras psów. Na liście ras zakazanych znajdują się: pitbull terier, amerykański staffordshire terier, brazylijski fila, toso inu i dog argentyński. W Norwegii zabronione jest również trzymanie gadów w charakterze zwierząt domowych. Warto również pamiętać, że prywatny wwóz zwierząt do krainy fiordów obejmuje jednorazowo nie więcej niż pięć zwierząt.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

dog-734692_640

Jedną z podstawowych rzeczy jest oznakowanie swojego pupila (psa, kota lub fretki). Od 3 lipca 2011 roku obowiązującym znakowaniem jest mikrochip. Tatuaż jest dopuszczalny tylko w przypadku, jeżeli jest czytelny i został wykonany przed dniem 3 lipca 2011 roku. Zwierzę powinno zostać oznakowane jeszcze zanim zostanie zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Numer i miejsce umieszczenia mikrochipu lub tatuażu powinno być zanotowane w paszporcie. Czasami niektóre gminy robią akcję i wtedy można zachipować swojego psa za darmo. Dlatego warto zadzwonić najpierw do Urzędu Miasta i dowiedzieć się o szczegóły.

Kolejną rzeczą jest zaszczepienie zwierzaka przeciwko wściekliźnie. Takie szczepienie powinno odbyć się zgodnie z zaleceniami producenta danej szczepionki. Najczęściej pierwszą dawkę podaje najwcześniej w wieku trzech miesięcy i uznaje się ją jako ważna dopiero po upłynięciu 21 dni. Przy kolejnym szczepieniu, szczepionka jest uznawana jako ważna już zaraz po jej podaniu.

Pies lub kot dodatkowo musi przejść kurację przeciwko Echinococcus multilocularis, czyli tasiemcowi wielojamowemu. W tym celu stosuje się specjalny preparat z substancją czynną taką jak np. praziquantel. Takie leczenie wykonać należy podczas ostatnich dziesięciu dni przed podróżą. Taką kurację należy przeprowadzić jeszcze na terenie kraju, z którego wywozi się zwierzę. Zabieg należy powtórzyć nie później niż siedem dni po przybyciu do Norwegii. Oba etapy leczenia muszą być odnotowane w paszporcie przez weterynarza. Obowiązek ten nie obejmuje zwierząt przywożonych bezpośrednio z terenu Finlandii.

cat-300572_640

Od 1 października 2004 roku pies, kot czy fretka, które ma nam towarzyszyć w Norwegii, musi posiadać europejski paszport. Oprócz danych właściciela zwierzęcia oraz informacji na temat jego imienia, gatunku, rasy, płci, daty urodzenia i umaszczenia, w takim paszporcie powinny się znaleźć informacje o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i przebytej kuracji przeciwko tasiemcowi wielojamowemu. Listę weterynarzy uprawnionych do wystawienia europejskiego paszportu dla zwierząt można znaleźć na stronie: www.vetpol.org.pl.

Jeżeli podróżować będziemy samolotem, to przed podróżą należy zapoznać się z regulaminami wybranych linii, ponieważ nie wszystkie mają w swojej ofercie możliwość przewozu zwierząt. Warto pamiętać, że przewoźnicy mogą zabrać ze sobą ograniczoną liczbę zwierząt na jeden lot. Według przepisów zwierzęta muszą być przewożone w specjalnej, dostosowanej do ich wielkości klatce.

Jeżeli podróżować będziemy promem, również zobowiązani jesteśmy zapewnić swoim pupilom odpowiedniej wielkości klatki. Ponadto pasażer jest zobowiązany do wykupienia odpowiedniej kabiny. Jednocześnie odpowiada za jej stan sanitarny. Ilość takich kabin jest ograniczona. Nie różnią one się specjalnie od standardowych, jedyna różnica polega na tym, że nie posiadają wykładzin. Ponadto często znajdują się blisko otwartego pokładu oraz są wyposażone w kuwetę.Więcej przeczytasz:

https://pol-nor.com/zwierze-w-norwegii/


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Jakie warunki należy spełnić, by zabrać do Norwegii swojego pupila?"