Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
08/10/2015

Import leków do Norwegii – musimy się zmierzyć z dodatkowymi utrudnieniami

Od 1.10.2015 zmieniły się przepisy określające importowanie zagranicznych leków. Nastąpiły zmiany zarówno w zasadach określających warunki transportu granicznego w bagażu, jak i w przesyłkach pocztowych.

Lekarstwa, które zostały zatwierdzone przez Norwegię, posiadające ulotkę i napisy na opakowaniu lekarstwa w języku norweskim, pochodzące z państw członkowskich UE lub EOG, można wysyłać pocztą do Norwegii. Niestety, nie jest możliwy import leków weterynaryjnych. Paczki sprawdzane są wyrywkowo, celnicy kontrolują legalność wysyłanych lekarstw w Norwegii i monitorują etykiety.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

962546_66215991

Osoba, która importuje leki do Norwegii, za pomocą poczty, musi mieć ukończone 18 lat i używać lek do osobistego użytku. Transportowane lekarstwo musi być legalnie nabyte w kraju i używane przez osobę importującą. Nie można przesyłać leków uznawanych za środki narkotyczne lub dopingujące.

Warto zwrócić uwagę na to, że w poszczególnych krajach określone produkty mogą być uznawane za lecznicze lub nie. Należy mieć ten fakt na uwadze i przed wysyłką paczki do Norwegii, dowiedzieć się, w jaki sposób Norwegowie rozpatrują dany medykament, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W przypadku wykrycia nielegalnego produktu w paczce lekarstwo zostaje zniszczone lub zatrzymane przez kontrolerów, co jest zgodne z aktualnymi przepisami. Jednak przedtem odbiorca paczki jest informowany o zaistniałych okoliczność i przysługuje mu 10 dni na udokumentowanie legalności przewozu danego lekarstwa. Zawartość paczki jest wówczas ponownie sprawdzana i oceniana pod kątem legalności przez specjalistów z Norweskiej Agencji Leków. Norweska Agencja Leków jest organem działającym w ramach Ministerstwa Zdrowia, który upewnia się, że wszystkie leki stosowane w Norwegii mają dobrą jakość, są bezpieczne i przynoszą pożądany efekt.

Konieczność oceny legalności leków w Norwegii może być dosyć problematyczne i stanowi niewątpliwie dużą niedogodność dla osób, które muszą przyjmować leki zakupione za granicą. Norweska Agencja Leków nie ma, niestety, możliwości udzielania odpowiedzi na pytania kierowane przez osoby fizyczne. Lista lekarstw dopuszczonych do przesyłki została tak skonstruowana, żeby każdy mógł samodzielnie ocenić dany produkt pod kątem legalności. W przypadku braku zawiadomienia o tym, że paczka została zatrzymana podczas odprawy celnej, należy sprawę zgłosić do Norweskiej Agencji Leków.

Do przykładowych produktów, które są uważane, w Norwegii, za leki należą zioła i mieszanki ziołowe. Wyjątki oznaczone są literą H – wówczas towar nie jest lekiem. Należy pamiętać, że wiele ziół ma kilka nazw. Pełna lista dostępna jest pod adresem: http://www.legemiddelverket.no/.

Podróżujące osoby, w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą przetransportować leki przeznaczone na maksymalnie jeden rok konsumpcji. Osoby spoza EOG mogą przewieźć dawkę jedynie na okres 3 miesięcy. Na granicy należy wykazać przed celnikami, że lekarstwa będą przeznaczone tylko dla osoby przewożącej. Warto mieć ze sobą opis choroby i składników aktywnych zawartych w leku w języku angielskim. Najlepiej jest mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza i mieć podane dawkowanie na opakowaniu medykamentu. Istnieje także możliwość transportu środków uznawanych za dopingujące na okres maksymalnie 30 dni stosowania, ale trzeba udowodnić, że lek jest dla nas. Jeśli osoba chciałaby przewieźć leki na okres dłuższy niż 30 dni, konieczne jest uzyskanie zgody od Norweskiej Agencji Leków. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu od producenta. Leki zawierające substancje odurzające o charakterze przeciwbólowym, nasennym i uspokajającym można przewieźć, ale trzeba posiadać atest strefy Schengen, który wydawany jest przez apteki państw członkowskim na okres 30 dni. W innym przypadku transport nie jest możliwy, ponieważ ta grupa produktów jest na liście leków zakazanych.

Nowe przepisy dotyczą również lekarzy, dentystów i weterynarzy – mogą oni jedynie importować leki na własny użytek, a nie zawodowo.

Wprowadzone zasady nie podobają się wielu Norwegom, którzy utworzyli już grupę na portalu społecznościowym Facebook (https://www.facebook.com/groups/513272555517926/) i będą walczyli o zniesienie zakazu. Wielu ludzi domaga się swobodnego przewozu suplementów diety i produktów ziołowych przez granicę. Za granicą łatwiej zdobyć leki z wysoką zawartością witamin i w atrakcyjniejszej cenie. Norwegowie chcieliby także, żeby maksymalne limity dla witamin wzrosły. 17 października o godzinie 13:00 planowane jest spotkanie grupy protestujących przed parlamentem w Oslo.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Miszcz - 2018-07-09
Jak to wyglada ze sterydamibtypu metanabol bądź omka co grozi za jedno opakowanie
agak - 2015-11-13
A suplementy firmy Forever aloe vera?
trol - 2015-10-13
Jak to jest z suplementami dla sportowcow? Chodzi mi o aminokwasy (czyli skladowa bialka), bialko serwatkowe, weglowodany proste, ktore nie zwieraja nic dopingujacego? Jak to jest z tabletkami przeciwbolowymi typu ibum czy ibuprom?
trol - 2015-10-13
Jak to jest z suplementami dla sportowcow? Chodzi mi o aminokwasy (czyli skladowa bialka), bialko serwatkowe, weglowodany proste, ktore nie zwieraja nic dopingujacego? Jak to jest z tabletkami przeciwbolowymi typu ibum czy ibuprom?
trol - 2015-10-13
Jak to jest z suplementami dla sportowcow? Chodzi mi o aminokwasy (czyli skladowa bialka), bialko serwatkowe, weglowodany proste, ktore nie zwieraja nic dopingujacego? Jak to jest z tabletkami przeciwbolowymi typu ibum czy ibuprom?