Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
17/01/2017

„Hidżab jest jak flaga ISIS!”

Na początku stycznia sąd apelacyjny rozpatrzył apelację norweskiej fryzjerki podejrzanej o dyskryminację. Podejrzana odmówiła obsłużenia muzułmańskiej klientki, która miała na sobie hidżab.

mother-397956_1920

Merete Hodne została we wrześniu ukarana grzywną w wysokości 10 000 koron za wyproszenie Maliki Bayan ze swojego salonu fryzjerskiego w Bryne (małe miasto w południowo-zachodniej Norwegii) w październiku 2015. Pomimo tego, że 47- letnia fryzjerka uniknęła kary więzienia, zdecydowała się na złożenie apelacji. Merete argumentowała to tym, że hidżab jest symbolem politycznym, a nie religijnym.

Prawnik Hodne udowadniał przed sądem, że wyrok skazujący jego klientkę powinien zostać uchylony.

„Jeśli sędzia posiada wątpliwości czy moja klientka odmówiła obsłużenia Pani Bayan w związku z tym, że hidżab jest symbolem politycznym, czy religijnym, to powinna ona zostać uniewinniona. Każda wątpliwość powinna zostać rozpatrzona na korzyść mojej klientki”- mówiła prawnik, Linda Ellefsen Eide.

W trakcie rozprawy Hodne nazwała się „krytyczką islamu” i kolejny raz zaprzeczyła jakoby odmówiła usługi z powodów religijnych.

„Dla mnie hidżab jest tym samym co flaga ISIS. To symbol polityczny. Podstawową kwestią jest to, że na pierwszy rzut oka nie można stwierdzić czy ktoś nosi hidżab dlatego, że jest muzułmaninem, czy dlatego, że wierzy, że Bóg nakazuje noszenie tej części garderoby”- miała powiedzieć fryzjerka według Stavanger Aftenblad.

Obrona powołała nowego świadka, który nie brał udziału we wrześniowym procesie. Utrzymuje on, że słyszał jak Bayan była celowo nakłaniana do odwiedzin salonu fryzjerskiego Hodne.

„W centrum Bryne było pięć, sześć osób, które mówiły Bayan co ma robić i doradzały wizytę w salonie Hodne. Według mnie cała ta sytuacja była zaplanowana”- powiedział świadek.

Mężczyzna tłumaczył, że zdał sobie sprawę z tego, co słyszał, kiedy przeczytał o procesie w gazecie.

Bayan kategorycznie zaprzeczyła wersji świadka, zeznając, że wizyta w salonie Hodne nie była z góry zaplanowaną akcją.

Norweskie media piszą o Hodne jako o byłej aktywistce ruchów islamofobicznych, takich jak Pegida. Poprzednio mówiła o hidżabie jako symbolu „islamskiej ideologii”, którą nazywała diabelską zupełnie jak „swastyka u nazistów”.

Hodne przyznała, że mogła wyprosić Bayan z salonu bardziej uprzejmie, ale z całą stanowczością odparła zarzuty o dyskryminację religijną.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: