Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Najczęściej zadawane pytania:


1. Pracowałem w Norwegii w 2009 r. Otrzymałem numer stały i dostaje kartę podatkową. Czy jeśli chcę znowu pojechać do pracy do Norwegii, numer i karta są aktualne, pomimo że nie było mnie tam 2 lata?

Tak, ale pamiętaj, że powinieneś zameldować się, jeżeli zostaniesz w Norwegii na dłużej niż 6 miesięcy.

2. Czy to prawda, że jeśli chcę uzyskać zasiłek rodzinny to dziecko musi mieć meldunek w Polsce razem z ojcem? Jeśli zameldujemy się teraz, czy rodzinne będzie należało się od zaraz?

To prawda. Jeśli zameldujecie się teraz, rodzinne jest przyznawane od zaraz.

3. Gdzie składa się podanie o becikowe?

Do NAV-u. Becikowe dostają tylko matki.

4. Czy pracodawca w systemie deltid odprowadza składki emerytalne i zdrowotne normalnie, czy częściowo?

Wysokość wszystkich składek to określony procent dochodu, więc są one odprowadzane proporcjonalnie do dochodu.

5. Czy przy umowie na wynajem pokoju na czas nieokreślony z dwumiesięcznym wypowiedzeniem mogę złożyć wypowiedzenie już po miesiącu mieszkania, czy musi to być dłuższy czas?

Tak, zwykle możesz złożyć wypowiedzenie nawet tego dnia, którego się wprowadzasz. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy masz kontrakt na czas określony bez możliwości wypowiedzenia lub kontrakt na czas nieokreślony z zaznaczeniem, że wypowiedzenie można złożyć dopiero po określonym czasie.

6. Czy pracodawca jest zobowiązany przekazać informację o moim ślubie i urodzeniu się mojego dziecka do NAV? Czy należy się mi jakiś jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia się dziecka?

Pracodawca nie ma obowiązku informowania żadnych urzędów o takich wydarzeniach. Jednorazowy dodatek należy się kobiecie, która ma pozwolenie na pobyt, nie mężczyźnie. Z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje zasiłek 970 nok na miesiąc, a następnie – dodatek 3303 nok na dziecko w wieku od 1 do 3 lat.

7. Czy odprowadza się podatek od norweskiego rodzinnego?

Nie.

8. Na jakiej stronie internetowej można zamówić naklejki na skrzynkę pocztową?

Należy wypełnić flyttemelding na stronie //www.posten.no/. Naklejka przyjdzie pocztą.

9. Wziąłem kredyt na dom. Słyszałem, że można wtedy zapłacić mniejszy podatek. Gdzie wnioskować o zmianę karty podatkowej?

Możesz zamówić ją przez MinSide. Możesz też załatwić tę sprawę w urzędzie podatkowym, musisz tylko oszacować kwotę odsetek do zapłacenia w trakcie całego przyszłego roku. Kwotę tę należy wpisać na kartę podatkową.

10. Czy można zwalniać pracowników w trakcie permiteringu?

Tak, ale okres wypowiedzenia jest w 100% płatny.

11. Gdzie można anonimowo, najlepiej po polsku, zgłosić złe traktowanie w miejscu pracy?

//www.jurk.no/no/front/ - pomoc prawna dla kobiet. Niestety, nie udzielają oni informacji po polsku. //www.arbeidstilsynet.no/ - Państwowa Inspekcja Pracy. W Centrum dla Pracowników Zagranicznych w Oslo możesz załatwić sprawę po polsku.

12. Dostałam barnetrygden po trzech miesiącach od złożenia dokumentów. Czy jeśli rodzina dojeżdża później, można starać się o zasiłek wstecz?

Tak. Zwykle w krótkim czasie po przyjeździe dzieci do Norwegii przyznawany jest zasiłek, a na spłatę zasiłku za czas, kiedy dzieci były w Polce, czeka się dość długo, ponieważ druki e 401 i e 411 wysyłane są do Polski.

13. Mieszkam w Polsce. Dostałem pismo z NAV o zwrocie rodzinnego. Czy muszę odbierać pieniądze osobiście w Norwegii?

Pieniądze zostaną przelane na numer konta, który był podany we wniosku o zasiłek rodzinny.