Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
06/12/2016

Firma jednoosobowa w Norwegii

Wielu Polaków, którzy decydują się na migrację z Polski, jedzie właśnie do Norwegii. Coraz więcej osób decyduje się po przyjeździe na założenie własnej firmy. Specjalnie dla naszych Czytelników firma Quali przygotowała najważniejsze informacje na temat firmy jednoosobowej w Norwegii.

korony_norweskie

Podstawowe informacje 

Enkeltpersonforetak (EPF), czyli jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejszy rodzaj firmy, najczęściej wybierany przez osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z własnym biznesem w kraju fiordów. Właścicielem firmy jest pojedyncza osoba, ewentualnie firmę (wciąż pod nazwą firmy jednoosobowej) mogą poprowadzić wspólnie małżonkowie. Nie ma kapitału zakładowego, ani rozdziału pomiędzy majątkiem firmy, a majątkiem właściciela. Właściciel ponosi też nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania firmy z całego swojego majątku. Czas założenia firmy w przypadku osób, które posiadają stały numer personalny i kody MinID to około 4-6 dni. W takim przypadku wszystkie sprawy załatwia się elektronicznie. Dochody, które uzyskuje właściciel w stałej pracy i w prowadzonej firmie należy połączyć w zeznaniu podatkowym. W firmie jednoosobowej Pani dochód jest jednocześnie dochodem firmy. Podatki łączą się i to, co przedsiębiorca zarobi w firmie – jest jednocześnie dochodem osoby prywatnej.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Kto powinien zdecydować się na założenie firmy jednoosobowej?

Założenie firmy jednoosobowej poleca się osobom, które dopiero wchodzą na rynek, które nie wiedzą jeszcze, czy i jak duże zyski będzie wypracowywać firma. Osobom, które nie dysponują kapitałem zakładowym, nie wiedzą, czy będą mieć regularne zamówienia lub które nie wiedzą jeszcze, czy chcą poprzez biznes wiązać się z Norwegią na stałe oraz osobom zatrudniającym niewielu pracowników i obracającym niezbyt dużymi środkami.

Koszt zatrudnienia pracownika

Koszty związane z zatrudnieniem pracownika dzielą się na koszty stałe i  zmienne. Do kosztów stałych zaliczamy: opłatę z tytułu zatrudnienia  pracownika (zazwyczaj 14,1% od kwoty wynagrodzenia brutto), feriepenger (10,2% od kwoty wynagrodzenia brutto), obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne (2% od  pensji brutto), a zatem koszty stałe wynikające z zatrudnienia pracownika  wynoszą 26,3% wynagrodzenia brutto. Koszty zmienne związane są z NWW  (wysokość zależna od rodzaju wykonywanej pracy), przeszkoleniem pracowników w zakresie HMS, zasiłkiem chorobowym (przez pierwsze 16 dni zwolnienia płaci  pracodawca) i innymi szkoleniami zależnymi od rodzaju wykonywanej pracy. Można przyjąć, że koszty zmienne wynoszą około 5% od wynagrodzenia brutto pracownika.

Formalności związane z prowadzeniem firmy w Norwegii

Prowadzenie firmy w Norwegii wiąże się z obowiązkiem wnoszenia opłaty na podatek dochodowy w wysokości 22% od zysku firmy oraz składkę na ubezpieczenie społeczne w wysokości 11,4% od zysku firmy, czyli w sumie podatek wynosi 33,4% od zysku firmy. Przedsiębiorca w Norwegii zobowiązany jest do zdeklarowania w każdym roku obrotowym przewidywanej kwoty zysku. Od wyliczonej sumy, urząd liczy podatek i otrzymaną kwotę dzieli na 4 równe raty, które przedsiębiorca musi wpłacać do urzędu w określonym terminie w formie zaliczek. Terminy płatności zaliczek na podatek to: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Urząd Podatkowy wysyła druk zapłaty przed terminem płatności zaliczki. W przypadku zapłaty zbyt małej kwoty zaliczki, urząd wylicza kwotę dopłaty. W przypadku nadpłaty podatku, urząd zwraca nadwyżkę wraz z odsetkami w kolejnym roku kalendarzowym. Przedsiębiorstwa, które przekroczą obrót w wysokości 50 000 NOK w ciągu 12 miesięcy, są zobowiązane do wpisu do rejestru VAT i opłaty podatku VAT. W Norwegii obowiązują trzy stawki VAT: podstawowa – 25%, zredukowana – 15% i niska – 12%. Podatek VAT rozliczany jest w formie deklaracji, którą składa się w wyznaczonym terminie, zazwyczaj co dwa miesiące (aktualną listę terminów publikuje urząd podatkowy), w formie elektronicznej za pomocą portalu altinn.no. Terminy składania deklaracji są jednocześnie ostatecznymi datami uregulowania płatności.

Więcej informacji na temat założenia i prowadzenia firmy jednoosobowej w Norwegii można zdobyć tutaj.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=