Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
13. Jakie są podstawowe procedury zakładania firmy w Norwegii?


Powrót do zakładki FAQ


Po pierwsze, trzeba wejść na stronę urzędu w Brønnøysund i wydrukować formularz założenia przedsiębiorstwa. Wpisujemy najpierw kolejno: dane posiadacza firmy, jej nazwę, siedzibę oraz obszar działalności. Wypełniony formularz przesyłamy do urzędu w Brønnøysund.

Po drugie, czekamy na potwierdzenie rejestracji przedsiębiorstwa. Zazwyczaj trwa to od pięciu dni do trzech tygodni w zależności od okresu zakładania firmy. Na adres, podany w formularzu zakładania firmy, otrzymamy 2 listy. Informują one o zarejestrowaniu firmy oraz przydzieleniu jej numeru personalnego.

Po trzecie udajemy się do banku. Należy zabrać ze sobą paszport oraz dokumenty, które przyszły pocztą z informacją o założeniu firmy. W banku prosimy, aby otworzyli nam konto firmowe. W momencie zakładania konta dostajemy jego numer, co oznacza, że mamy prawo do wystawienia pierwszej faktury.

Po czwarte ze strony urzędu podatkowego drukujemy kolejny formularz, który będzie stanowił naszą deklarację podatkową. Wpisujemy w nim przewidywaną kwotę przychodów w całym roku obrotowym i wysyłamy do urzędu podatkowego.

Po piąte - działamy aż do osiągnięcia obrotów w wysokości 50 tysięcy koron. Obrót oznacza przychód, czyli tę kwotę, na którą w sumie zostały wystawione wszystkie faktury przedsiębiorstwa. Kiedy osiągniesz obroty w wysokości 50 tysięcy koron, należy wypełnić deklarację wpisu do rejestru VAT. Jest to obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorstw objętych przepisami ustawy o podatku VAT. Aby dokonać wpisu do rejestru VAT, należy wypełnić specjalny formularz, który również znajduje się na stronie urzędu w Brønnøysund. Wypełniony formularz należy przesłać do urzędu pracy z załączonymi fakturami na kwotę 50 tysięcy koron. Po stosunkowo krótkim czasie powinieneś otrzymać potwierdzenie wpisu do rejestru VAT. Możesz dalej spokojnie działać, pamiętaj jednak, że od tej pory co 2 miesiące jesteś zobowiązany do składania deklaracji VAT.