Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
7. Jak płaci się podatek dochodowy w Norwegii?


Powrót do zakładki FAQ


Pierwszą możliwością jest dokonywanie wpłat w formie zaliczki na podatek dochodowy. W takim przypadku, przedsiębiorca deklaruje na początku roku przewidywany zysk. Na podstawie zadeklarowanej kwoty urząd wyliczy zaliczkę na podatek dochodowy. Zostanie ona podzielona na 4 równe części, które będą płatne do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Jeżeli deklaracja zostanie złożona np. 20 maja, wówczas cała kwota zostanie podzielona na 2 części. Ratę zaliczki na podatek można w przybliżeniu wyliczyć wg wzoru:

Zaliczka na podatek dochodowy = (Przewidywany zysk np. 50.000 NOK)*0,39

Deklarowaną kwotę zaliczki można zmienić w ciągu roku. Warto jednak wiedzieć, że zaliczki powinny zostać zapłacone bez względu na to, czy firma osiągnęła zysk. Ryzyko pojawia się wówczas takie, że brak wpływu na konto firmy nie warunkuje zwolnienia z wpłaty zaliczki na podatek dochodowy.

Drugą opcją jest dopłata podatku po otrzymaniu wstępnego rozliczenia podatkowego

Jeżeli przedsiębiorca nie płacił zaliczek przez cały rok, wówczas może dokonać dopłaty środków do urzędu podatkowego na przełomie kwietnia i maja, kiedy urząd podatkowy wyśle Selvangivelse za poprzedni rok. W dolnej części jednego z dokumentów, a mianowicie domumentu Foreløpig beregning av skatt og avgifter, znajduje się informacja o zbliżonej treści: Jeżeli sądzisz, że zapłaciłeś mniej podatku, możesz go dopłacić używając poniższych danych. Pod tym tekstem jest także numer konta oraz KID, którymi należy się posłużyć, aby wpłacić dowolną, samodzielnie uznaną kwotę.

Istnieje również trzecia możliwość, tzn. zapłacić podatek po otrzymaniu rocznego rozliczenia podatkowego. W połowie października urząd podatkowy przesyła ostateczne wyliczenie podatku dochodowego Skatteoppgjør dla firm jednoosobowych. W dokumencie tym jest napisane ile podatku i do kiedy należy dopłacić. Mankamentem takiego rozwiązania jest to, że w przypadku dopłaty naliczane są odsetki.

Chcielibyśmy podkreślić, że decyzja o sposobie płacenia podatków jest kwestią indywidualną i warto ją dostosować do planów rozwoju swojego przedsiębiorstwa.