Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
5. Czy można wykorzystać samochód prywatny w celach firmowych, tak aby móc skorzystać z prawa odliczeń kosztów benzyny itp.


Powrót do zakładki FAQ


Tak, jest to możliwe, ponieważ w przypadku firmy jednoosobowej nie ma znaczenia czy auto jest zarejestrowane na firmę, czy na osobę prywatna. W obu przypadkach można auto wprowadzić do ewidencji księgowej. Jeżeli dana osoba posiada jedno auto, warto stosować odliczenie na podstawie książki ewidencji ruchu pojazdu. Należy ją wypełniać co miesiąc wpisując ilość kilometrów przejechanych w celach firmowych oraz ilość kilometrów przejechanych w celach prywatnych. Do jazdy w firmie można wykorzystać odliczenie w ilości max 6.000 km rocznie (kwota ta jest później mnożona przez współczynnik liczbowy, aby zrekompensować koszt zużycia auta, benzyny, napraw, etc.).

Z auta można korzystać na dwa sposoby:

Wariant pierwszy - używać auta firmowego do celów prywatnych, wówczas odliczać można gaz, koszty napraw, podatek roczny, etc. Płaci się natomiast wtedy dwa rodzaje podatków za to auto: podatek od wartości środka trwałego oraz podatek od używania auta prywatnie lub przez pracowników.

Wariant drugi – używać auta prywatnego do celów firmowych, wówczas odliczenie jest zależne od ilości przejechanych kilometrów i stawka za kilometr zawiera w sobie odliczenie za wszystkie koszty, tzn. benzynę, naprawy, etc.

W obu przypadkach należy prowadzić książkę ewidencji ruchu pojazdu.