Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
11/11/2015

Fakty i mity o pracy w Norwegii

Porady znajomych, szczególnie rodaków, bywają jedynym źródłem informacji, gdy stawiasz pierwsze kroki na norweskiej ziemi. Czy można ufać obiegowym opiniom?

Niestety, obiegowa wiedza działa czasem jak zabawa w głuchy telefon. Dlatego zdarza się, że informacja, która do ciebie dociera jest już mocno zmodyfikowana. Obalając kilka mitów krążących wśród obcokrajowców, pomożemy ci uniknąć poślizgów w kraju wikingów.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

naroyfjorden2_norway_740x33 


Czy to prawda, że?

…jeżeli pracuję w Norwegii sezonowo i mój dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, to otrzymuję frikort, czyli zwolnienie od płacenia podatku?

NIE. Frikort przysługuje osobom, które nie zarobią w ciągu roku więcej niż 50 000 koron (ok. 23 tys. zł). W przypadku prac sezonowych ta kwota jest redukowana stosownie do liczby miesięcy realnej pracy w Norwegii. Jest bowiem duża różnica między przypadkiem, kiedy osoba przebywa w Norwegii 12 miesięcy i zarobi 50 000 koron, a sytuacją kiedy pracownik zarobi taką kwotę w ciągu miesiąca.


…dzieci do 18 lat i studenci są zwolnieni z podatku?

NIE. Status studenta nie uprawnia do jakichkolwiek ulg podatkowych. Podobnie z dziećmi powyżej 13. roku życia. Wszystko zależy od dochodu.


…karta płatnicza jest w Norwegii dowodem tożsamości?

TAK. W Norwegii nie ma dowodów osobistych i karty płatnicze, na których widnieje twoje zdjęcie i norweski numer personalny, są zazwyczaj uznawane jako dowód tożsamości. Trzeba jednak pamiętać, że np. w przypadku rejestracji w Norwegii jako obcokrajowiec należy przedłożyć dokument zawierający informację o narodowości, a ten wymóg spełnia tylko paszport i polski dowód osobisty, zaś np. prawo jazdy już nie.


…w ciągu pierwszych dwóch lat w Norwegii płacimy zaledwie 10 procent podatku?

NIE. 10-procentowa standardowa ulga jest często mylona z wysokością podatku. 10 procent ulgi przysługującej przez pierwsze dwa lata pobytu w Norwegii to ulga na zagospodarowanie. W Polsce często nazywa się to kosztami uzyskania przychodu. Ulga ta jedynie redukuje twój przychód o 10 procent od kwoty naliczenia podatku i nie możesz jej łączyć z innymi ulgami.


…w Norwegii płacimy podatki od naszych oszczędności?

TAK. Norwegia jest jednym z niewielu państw, które posiada podatek od stanu majątku (pod uwagę brane są: samochód, dom, akcje i oszczędności o łącznej wartości powyżej 1,2 mln. koron/550 tys. zł). Jednocześnie Norwegia nie posiada popularnego w innych krajach europejskich podatku od nieruchomości. Sam podatek od stanu posiadania wynosi niewiele, bo 0,75 procent. Trzeba wziąć pod uwagę, że wartość majątku nie jest równoznaczna z wartością zakupu. Chodzi o tzw. wartość podatkową. Często dom, który kosztował dwa miliony koron, w celach podatkowych jest wyceniony na kwotę 10-krotnie niższą. Jeśli np. masz zaciągnięty kredyt na dom, twój stan posiadania jest redukowany o kwotę zadłużenia.


Źródło: Praca i Życie


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=