Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
07/05/2016

EU­-kontroll – jak się do niej przygotować?

EU­-kontroll to okresowa kontrola pojazdów regulowana specjalnymi przepisami określającymi sposób okresowej kontroli pojazdów. Przepisy te obowiązują od 1 lipca 2009 roku i dotyczą pojazdów zarejestrowanych w Norwegii.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

samochodwnorwegii

Pojazdy w Norwegii muszą być okresowo sprawdzane pod kątem przydatności do ruchu drogowego i stopnia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Okresowe kontrole (zwane inaczej PKK) mogą być wykonywane tylko przez przedsiębiorstwa spełniające wymogi rozporządzenia i zatwierdzone przez Urząd Transportu Drogowego.

Nowo wyprodukowany pojazd o dopuszczalnej masie do 3500 kg, pierwszą kontrolę musi przejść po upływie 4 lat od daty pierwszej rejestracji, a następnie co dwa lata. Pojazdy przekraczające masę 3500 kg oraz pojazdy służbowe, sanitarne i taksówki, pierwszą kontrolę muszę przejść po upływie 2 lat od pierwszej rejestracji, a każda następna kontrola musi mieć miejsce raz w roku.

Wymóg okresowej kontroli stosuje się do:

– pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg oraz wszystkich

– pojazdów silnikowych zarejestrowanych dla dziesięciu lub więcej osób,

– pojazdów, w tym przyczep, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg,

– taksówek, samochodów służbowych, karetek pogotowia niezależnie od masy całkowitej pojazdów.

Ostatnia cyfra w numerze rejestracyjnym wyznacza jednocześnie miesiąc, w którym powinniśmy udać się na kontrolę pojazdu: gdy ostatnią cyfrą w numerze rejestracji jest 1, to kontrola powinna odbyć się w styczniu, gdy ostatnią cyfrą w numerze rejestracji jest 2, to kontrola powinna odbyć się w lutym i tak analogicznie aż do cyfry 9, która oznacza wrzesień i 0, która oznacza październik. Przeglądu można dokonać najwcześniej na 4 miesiące przed wyznaczoną kontrolą.

Aby EU-­kontroll przeszło bez większych niespodzianek, koniecznie przed przeglądem należy sprawdzić: ­ wszystkie żarówki, czy nie są spalone i działają bez zarzutu, ­ czy posiadamy sprawny klakson, ­ wycieraczki czy nie są zużyte, oraz czy działają prawidłowo na każdym poziomie, ­ czy lusterka boczne nie są pęknięte lub uszkodzone, ­ czy w pojeździe znajduje się trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa, ­ czy pasy bezpieczeństwa działają prawidłowo, ­ czy wszystkie śruby mocujące koła znajdują się na miejscu, ­ czy prędkościomierz jest sprawny.

Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą kartę pojazdu. Warto także wcześniej posprzątać samochód, aby był czysty i schludny. Jeżeli posiadasz pojazd elektryczny nie zapomnij zabrać ze sobą kabla do ładowarki, ponieważ również to powinno zostać sprawdzone.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=