EU-kontroll – jak się do niej przygotować?
EU-kontroll to okresowa kontrola pojazdów regulowana specjalnymi przepisami określającymi sposób okresowej kontroli pojazdów. Przepisy te obowiązują od 1 lipca 2009 roku i dotyczą pojazdów zarejestrowanych w Norwegii.
Pojazdy w Norwegii muszą być okresowo sprawdzane pod kątem przydatności do ruchu drogowego i stopnia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Okresowe kontrole (zwane inaczej PKK) mogą być wykonywane tylko przez przedsiębiorstwa spełniające wymogi rozporządzenia i zatwierdzone przez Urząd Transportu Drogowego.
Nowo wyprodukowany pojazd o dopuszczalnej masie do 3500 kg, pierwszą kontrolę musi przejść po upływie 4 lat od daty pierwszej rejestracji, a następnie co dwa lata. Pojazdy przekraczające masę 3500 kg oraz pojazdy służbowe, sanitarne i taksówki, pierwszą kontrolę muszę przejść po upływie 2 lat od pierwszej rejestracji, a każda następna kontrola musi mieć miejsce raz w roku.
Wymóg okresowej kontroli stosuje się do:
– pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg oraz wszystkich
– pojazdów silnikowych zarejestrowanych dla dziesięciu lub więcej osób,
– pojazdów, w tym przyczep, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg,
– taksówek, samochodów służbowych, karetek pogotowia niezależnie od masy całkowitej pojazdów.
Ostatnia cyfra w numerze rejestracyjnym wyznacza jednocześnie miesiąc, w którym powinniśmy udać się na kontrolę pojazdu: gdy ostatnią cyfrą w numerze rejestracji jest 1, to kontrola powinna odbyć się w styczniu, gdy ostatnią cyfrą w numerze rejestracji jest 2, to kontrola powinna odbyć się w lutym i tak analogicznie aż do cyfry 9, która oznacza wrzesień i 0, która oznacza październik. Przeglądu można dokonać najwcześniej na 4 miesiące przed wyznaczoną kontrolą.
Aby EU-kontroll przeszło bez większych niespodzianek, koniecznie przed przeglądem należy sprawdzić: wszystkie żarówki, czy nie są spalone i działają bez zarzutu, czy posiadamy sprawny klakson, wycieraczki czy nie są zużyte, oraz czy działają prawidłowo na każdym poziomie, czy lusterka boczne nie są pęknięte lub uszkodzone, czy w pojeździe znajduje się trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa, czy pasy bezpieczeństwa działają prawidłowo, czy wszystkie śruby mocujące koła znajdują się na miejscu, czy prędkościomierz jest sprawny.
Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą kartę pojazdu. Warto także wcześniej posprzątać samochód, aby był czysty i schludny. Jeżeli posiadasz pojazd elektryczny nie zapomnij zabrać ze sobą kabla do ładowarki, ponieważ również to powinno zostać sprawdzone.