Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
16/11/2016

Emerytura w Norwegii – sprawdź koniecznie!

We współpracy z firmą Quali przygotowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące emerytury w Norwegii.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

feet-102454_1920
Komu przysługują świadczenia emerytalne?
Emerytura w Norwegii przysługuje osobom, które ukończyły 67 lat. Może być wypłacana już od 62 roku życia, jednak będzie ona odpowiednio pomniejszona. Emerytura minimalna należy się wszystkim osobom, które po ukończeniu 16 bez kropki roku życia, przez okres przynajmniej 3 lat, należeli do Norweskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Folketrygden. Niekoniecznie muszą to być trzy kolejno następujące po sobie lata. Pełna emerytura przysługuje jedynie osobom, które mieszkały w Norwegii i opłacały składki emerytalne w NAV przez 40 lat. Na jej wysokość wpływa ponadto emerytura dodatkowa oraz ewentualne dochody dzieci i współmałżonka, co jest uzależnione od dochodu.

Jak wygląda system emerytalny w Norwegii?
System emerytalny w Norwegii składa się z trzech części, z których dwie są obowiązkowe, a jedna jest dobrowolna.

Do obowiązkowych części emerytury należy:

  • świadczenie z Folketrygden (odpowiednik polskiego ZUS)
  • świadczenia z OTP (czyli z obligatorisk tjenestepensjon) – są to programy emerytalne, którymi powinni być objęci pracownicy zatrudnieni w Norwegii.

Do nieobowiązkowych części emerytury należą ubezpieczenia wykupione u prywatnych ubezpieczycieli.

Co wpływa na wysokość emerytury w Norwegii?
Na wysokość emerytury może mieć wpływ wiele czynników, jest to m.in.:

  • ilość przepracowanych lat,
  • wysokość opłacanych składek,
  • wysokość zarobków,
  • i dodatkowo opłacane składki w prywatnym funduszu.

Ponadto na wysokość emerytury otrzymywanej w Norwegii wpływ mają  dochody z tytułu świadczeń z Folketrygden (urlop macierzyński, bezrobocie, choroba, trwała lub czasowa niezdolność do pracy) oraz to, czy małżonek lub partner pracuje lub czy jest na emeryturze lub rencie.
Ilość przepracowanych legalnie lat ma jednak największe znaczenie przy wyliczaniu wysokości norweskiej emerytury. Zazwyczaj pracownikom sektora publicznego wypłacana jest emerytura w wysokości 2/3 dotychczasowego wynagrodzenia. Szczegółowe zasady wysokości emerytury są uzależnione od roku urodzenia pracownika. Na stronie internetowej NAV w zakładce „Din pensjon” można, po zalogowaniu, sprawdzić wysokość przysługującej aktualnie emerytury.
Będąc na emeryturze norweskiej, można pracować i zarabiać pieniądze bez obawy o wysokość wypłacanego świadczenia emerytalnego.

Jak uzyskać dodatek z Norwegii do polskiej emerytury?
W oddziale ZUS należy złożyć wniosek RP1e oraz druk e207pl (na tym druku na drugiej stronie wypisuje się okresy zatrudnienia za granicą). Należy tam również zaznaczyć, że emerytura jest już pobierana w Polsce. Należy mieć ze sobą wszystkie dokumenty potwierdzające zatrudnienie w Norwegii.
Wtedy ZUS przekazuje sprawę do oddziału w Szczecinie, który zajmuje się sprawami międzynarodowymi i on będzie się już kontaktował w tej sprawie z NAVem. Następnie NAV podejmie ostateczną decyzję o przyznaniu emerytury oraz o jej wysokości.
Należy pamiętać, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i należy liczyć się z tym, że urzędnik może poprosić o jakiś dodatkowy dokument, dlatego najlepiej skontaktować się w tej sprawie ze swoim oddziałem ZUS.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Tomson - 2019-09-27
Jeśli nigdy nie pracowalem w Polsce a pracuje już 12 lat w rotacji
Pracownik nav - 2016-11-17
Tak w systemie rotacyjnym nie należy cie emerytura tylko trzeba te składki przelać do ZUS i z Polski bedzie wyliczona
maly15121982 - 2016-11-17
To znaczy że jak pracuje w systemie rotacyinym już ponad od 6 lat . Tzn że przebywam w Norwegii dwa tygodnie a następnie dwa tygodnie w Polsce nie będzie mi się należała norweska emerytura
bubass - 2016-11-16
ft
hzak@op.pl - 2016-11-16
czy moge uzyskac odpowiedzi co znaczy dodatek z Norwegii do polskiej emerytury/ . prosze o krotkia informacje