Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
12/01/2017

Ekstremalne warunki pogodowe uderzyły w zachodnią Norwegię!

Na zachodnim wybrzeżu Norwegii mieszkańcy odczuwają skutki przejścia sztormu Vidar, który miał miejsce dzisiaj rano. Sztorm przyniósł bardzo wysoką wodę i wysokie fale. Zatrzymał również w porcie kilka promów.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Źródło: thelocal.no

Źródło: thelocal.no

Fiordy Zachodnie, na południe od Stad, zostały najbardziej dotknięte przez sztorm. Norweski Instytut Meteorologiczny przewiduje, że na tych terenach poziom wody osiągnie od 60 do 80 cm powyżej normy podczas przypływu.

„Ostrzeżenia dotyczące sztormu dotyczą głównie rejonów na południe od Stad, ale również należy się spodziewać podniesionego poziomu wody w rejonie Oslofjorden” powiedział Frode Hassel z Instytutu Meteorologicznego.

Jak uważa Hassel, sztorm nie stwarza bezpośredniego zagrożenie dla tych, którzy mieszkają na obszarach dotkniętych. „W kilku miejscach może wystąpić silny wiatr, zarówno na wybrzeżu jak i górskich przełęczach, ale to tylko poziom wody, który jest inny niż normalnie. Ci, którzy mają domki na terenach nadmorskich powinni być czujni” powiedział.
Oczekuje się, że warunki pogodowe będą poprawiać się dzisiaj od godz. 11.

Statystycznie rzecz biorąc, takie poziomy wody powstają tylko raz na 20 lat. Poziom wody w Bergen może wynieść do 225 cm, a Stavanger – 174 cm. W obu przypadkach jest to bliskie rekordowym poziomom wody w tych miastach. Najwyższy poziom wody w Bergen zanotowano w 1990 roku i wyniósł on 240 cm, natomiast w Stawanger w 1994 roku woda sięgnęła poziomu 182 cm.

„Na wybrzeżu również oczekuje się wysokich fal. Szacuje się, że mogą osiągnąć nawet od 6 do 8 metrów” podaje Instytut Meteorologii.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: