Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
01/03/2016

Edukacja seksualna według norweskiej telewizji NRK – kontrowersyjne filmiki edukacyjne

Edukacja seksualna od zawsze była gorącym tematem politycznym w Polsce. Dyskusje na temat formy, sposobu oraz sensu prezentowania dzieciom tego typu treści nie miały końca. Całkiem inne podejście do sprawy mają nasi północni sąsiedzi – Norwegowie. Tam telewizja publiczna NRK zrealizowała serię krótkich filmów edukacyjnych, dotyczących szeroko pojętej seksualności człowieka.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:


Program został zrealizowany już kilka lat temu, jednak oglądając go, nasuwa się pytanie – jak bardzo różnią się nasze kraje? Wydaje się, że w podejściu do edukacji seksualnej dzielą nas „lata świetlne”. Polska w tej kwestii bardziej upodabnia się do Arabii Saudyjskiej czy Kataru.

W naszym kraju, przez wiele lat, w trzech różnych stacjach radiowych, nadawany był program edukacyjno-poradnikowy. Prowadzili go dr Andrzej Depko, seksuolog oraz Ewa Wanat, dziennikarka. Otrzymywali od młodych ludzi wiele listów, telefonów i pytań, odnośnie do seksualności mężczyzn i kobiet. Była to jedna z niewielu możliwości otwartego porozmawiania o tematach krępujących, tematach „tabu”.

Konserwatywni politycy od wielu lat są zdania, że edukacją seksualną dzieci powinni zająć się rodzice. Niestety, wielu dorównuje wiedzą swoim pociechom lub nie są na tyle otwarci, aby rozmawiać o takich sprawach. Młodzież pozbawiona zostaje rzetelnej wiedzy i zaczyna szukać odpowiedzi w Internecie. Tam często znajdują ironiczne, wulgarne lub nieprawdziwe odpowiedzi na pytania, a także bezpłatną, ogólnodostępną pornografię. Tego typu źródła są jedną z najgorszych, możliwych informacji na istotny dla młodego człowieka temat, jakim jest seksualność.

Co myślicie na temat formy edukacji, która przyjęła się w Norwegii?


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

macieju - 2018-12-13
Są o tym dobre książki, np SedEd dla dziewczyn, albo Od Chłopaka Do Mężczyzny dla chłopaków:
http://odchlopakadomezczyzny.pl
Pol-Nor