Dziesięć rzeczy, których możesz nie wiedzieć o 17 maja
Większość ludzi wie dlaczego obchodzimy dzień 17 maja. Ale czy wiesz, że kiedyś parada była zakazana w Dniu Niepodległości?
Obecnie 17 maja być może kojarzy się przede wszystkim z hot dogami, lodami, paradą i przemówieniami. Po zeszłorocznym jubileuszowym roku, większość prawdopodobnie słyszało Wedel-Jarlsberg i Christian Fredrik. Ale 17 maja to o wiele więcej niż historia Hobart!
Czy wiedziałeś o tm, że…
… Świętujemy w niewłaściwy dzień
Konstytucja została przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 16 maja. Chociaż Konstytucja jest datowana na 17 maja została podpisana dopiero 18 maja, co oznacza, że powinniśmy tak naprawdę świętować dzień wcześniej.
… Kiedyś nie wolno było obchodzić tego święta
Kiedyś te obchody były zakazane, ponieważ miały określony wydźwięk anty-szwedzkich postaw.
… Obchody rozpoczęły się jak walki uliczne
Gdy tłum powitał parowiec Konstytucji z okrzykami i pieśniami w godzinach popołudniowych w dniu 17 maja 1829 roku, władze były bardzo nerwowe. Tłum został wygnany przez kawalerię i piechotę, co wywołało silne oburzenie, lecz to z kolei doprowadziło do przełomu w obchodach 17 maja.
… Dziewczyny nie mogły przyłączyć się do parady
Pierwsza parada w Norwegii, „Smaagutternes Flagtog”, składała się z około 1200 chłopców ze szkoły Qvam w Christianii w dniu 17 maja 1870. 19 lat później w 1889 roku, dziewczęta zostały dopuszczone do udziału wraz z uczniami ze szkoły Pani Ragna Nielsens.
… Rodzina królewska machała z balkonu od 1906
Odkąd pierwszy raz Norwegia obchodziła to święto ze swoim własnym królem, rodzina królewska zawsze stała na balkonie pałacu i pozdrawiała uczniów Oslo. Jedynymi wyjątkami był rok 1910, kiedy ojciec Królowej Maud – King Edward VII – został pochowany, oraz podczas II wojny światowej.
… Pierwsza przemowa z okazji święta narodowego wygłoszona przez Wergeland
Chociaż obchody 17 maja nie były powszechne aż do końca 1800 roku, jednak już w 1833 roku po raz pierwszy przemowę wygłosił Henrik Wergeland.
… „Ja Vi elsker” nie jest oficjalnym hymnem
Formalnie Norwegia nie ma oficjalnego hymnu, ale opiera się na zastosowaniu ogólnym i powszechnym „Ja, Vi elsker”, który został ustanowiony jako hymn narodowy. Po raz pierwszy odśpiewany był w rocznicę konstytucji w 1864 roku, zastępując „Sons of Norway” z 1820 roku.
… Kostium nie zawsze był powszechny
Aż do 1930 roku noszenie stroju narodowego w Dzień Narodowy nie był powszechny. A nawet wtedy, tylko niektóre społeczności decydowały się na ubranie tego stroju na obchody święta.
… 17 maja nie kojarzy się z Konstytucją
około 70 procent populacji kojarzyło 17 maja z rocznicą uchwalenia Konstytucji. Lecz podczas obchodów w roku jubileuszowym 2014 liczba, którym ta data kojarzy się z uchwaleniem Konstytucji wynosiła tylko 50 procent, jak wynika z przeprowadzonych badań.
… Tak, 17 maja kochamy kiełbaski
Kiełbaski są naturalną częścią obchodów święta narodowego dla wielu ludzi. We wschodniej Norwegii, parówki są bardziej popularne, natomiast w pozostałej części kraju, faworytem są grilowane kiełbaski.