Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
17/05/2017

Dziesięć rzeczy, których możesz nie wiedzieć o 17 maja

Większość ludzi wie dlaczego obchodzimy dzień 17 maja. Ale czy wiesz, że kiedyś parada była zakazana w Dniu Niepodległości?

Obecnie 17 maja być może kojarzy się  przede wszystkim z hot dogami, lodami, paradą i przemówieniami. Po zeszłorocznym jubileuszowym roku, większość  prawdopodobnie słyszało Wedel-Jarlsberg i Christian Fredrik. Ale 17 maja to o wiele więcej niż historia Hobart!

Czy wiedziałeś o tm, że…

… Świętujemy w niewłaściwy dzień

Konstytucja została przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 16 maja. Chociaż Konstytucja jest datowana na 17 maja została podpisana dopiero 18 maja, co oznacza, że powinniśmy tak naprawdę świętować dzień wcześniej.

Przeczytaj również: 17 maja czyli Dzień Konstytucji w Norwegii

… Kiedyś nie wolno było obchodzić tego święta

Kiedyś te obchody były zakazane, ponieważ miały określony wydźwięk anty-szwedzkich postaw.

… Obchody rozpoczęły się jak walki uliczne

Gdy tłum powitał parowiec Konstytucji z okrzykami i pieśniami w godzinach popołudniowych w dniu 17 maja 1829 roku, władze były bardzo nerwowe.  Tłum został wygnany przez kawalerię i piechotę, co wywołało silne oburzenie, lecz to z kolei doprowadziło do przełomu w obchodach 17 maja.

… Dziewczyny nie mogły  przyłączyć się do parady

Pierwsza parada w Norwegii, „Smaagutternes Flagtog”, składała się z około 1200 chłopców ze szkoły Qvam w Christianii w dniu 17 maja 1870. 19 lat później w 1889 roku, dziewczęta zostały dopuszczone do udziału wraz z uczniami ze szkoły Pani Ragna Nielsens.

… Rodzina królewska machała z balkonu od 1906

Odkąd pierwszy raz Norwegia obchodziła to święto ze swoim własnym królem, rodzina królewska zawsze stała na balkonie pałacu i pozdrawiała uczniów Oslo. Jedynymi wyjątkami był rok 1910, kiedy ojciec Królowej Maud – King Edward VII – został pochowany, oraz podczas II wojny światowej.

… Pierwsza przemowa z okazji święta narodowego wygłoszona przez Wergeland

Chociaż obchody 17 maja nie były powszechne aż do końca 1800 roku,  jednak już w 1833 roku po raz pierwszy przemowę wygłosił Henrik Wergeland.

… „Ja Vi elsker” nie jest oficjalnym hymnem

Formalnie Norwegia nie ma oficjalnego hymnu, ale opiera się na zastosowaniu ogólnym i powszechnym  „Ja, Vi elsker”, który został ustanowiony jako hymn narodowy.  Po raz pierwszy odśpiewany był w rocznicę konstytucji w 1864 roku, zastępując  „Sons of Norway” z 1820 roku.

… Kostium nie zawsze był powszechny

Aż do 1930 roku noszenie stroju narodowego w Dzień Narodowy nie był powszechny. A nawet wtedy, tylko niektóre społeczności decydowały się na ubranie tego stroju na obchody święta.

…  17 maja nie kojarzy się z Konstytucją

około 70 procent populacji kojarzyło 17 maja z rocznicą uchwalenia Konstytucji. Lecz podczas obchodów w roku jubileuszowym 2014 liczba, którym ta data kojarzy się z uchwaleniem Konstytucji wynosiła tylko 50 procent, jak wynika z przeprowadzonych badań.

… Tak, 17 maja kochamy kiełbaski

Kiełbaski są naturalną częścią obchodów święta narodowego dla wielu ludzi. We wschodniej Norwegii, parówki są bardziej popularne, natomiast w pozostałej części kraju, faworytem są grilowane kiełbaski.


Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=