Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
20/03/2017

Druga klasa podatkowa – jakie dokumenty będą Ci potrzebne do złożenia zeznania podatkowego?

Ubiegając się o drugą klasę podatkową, oprócz dokumentów potrzebnych i wymaganych dla każdego rozliczenia (pendler, ulga 10% lub rozliczenie zwykłe), potrzebne będą niżej wymienione dokumenty dotyczące małżonka.

UWAGA! Ta ulga była możliwa do uzyskania do 2017 roku. W 2018 roku została zlikwidowana.

  • Akt ślubu – który musi zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na j. norweski lub angielski (dokument unijny nie musi być tłumaczony).
  • Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodziną – musi zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na j. norweski lub angielski. Musi być aktualny, wydany w następnym roku po roku rozliczeniowym przez Urząd Ewidencji Ludności i określić od kiedy istnieje wspólny meldunek. W sytuacji, w której nie jesteś zameldowany pod tym samym adresem, można spisać oświadczenie o wspólnym zamieszkaniu i prowadzeniu gospodarstwa w postaci aktu notarialnego (co oczywiście wiąże się z dodatkowymi opłatami) – norweski Urząd Skarbowy nie ma jednak obowiązku uznania takiego dokumentu.
  • Zaświadczenie o dochodach współmałżonka/-ki za dany rok rozliczeniowy z Urzędu Skarbowego – przetłumaczone na język norweski lub angielski. Zaświadczenie to MUSI zawierać konkretną kwotę dochodu jaki został osiągnięty przez małżonka/kę w danym w roku rozliczeniowy. Jeśli współmałżonek/ka także przebywa w Norwegii należy wpisać w zeznaniu rocznym jej norweski numer personalny. Urząd wtedy sam sprawdzi, czy druga klasa faktycznie przysługuje.

Bardzo ważna informacja: PIT od polskiego pracodawcy nie jest uznawany przez norweski Urząd Skarbowy jako zaświadczenie o wysokości zarobków.

Dowiedz się jeszcze więcej na temat rozliczenia podatkowego w Norwegii!

O czym warto pamiętać?

Dokumenty, które przetłumaczysz u tłumacza przysięgłego ważne są tylko przez dwa miesiące. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie skompletować wszystkich dokumentów na czas, lepiej od razu poproś Urząd o przedłużenie terminu na dostarczenie załączników. Wniosek należy złożyć przez Altinn.no w języku norweskim lub angielskim.

PAMIĘTAJ O TYM, ŻE DRUGA KLASA PODATKOWA TO “DODATEK” DO INNYCH RODZAJÓW ROZLICZEŃ JAK PENDLER, ULGA 10% CZY ROZLICZENIE ZWYKŁE.Może Cię również zainteresować:


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Druga klasa podatkowa – jakie dokumenty będą Ci potrzebne do złożenia zeznania podatkowego?"