Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
25/08/2015

Droga Atlantycka – najpiękniejsza droga na świecie?

Mało które państwo może poszczycić się tak spektakularną i zróżnicowaną przyrodą oraz rzeźbą terenu jak Norwegia. Jest to niezwykły kraj, pełny wspaniałych gór, zapierających dech w piersiach fiordów i bogatych pejzaży morskich. Znajduje się tam również droga, która zasługuje na szczególną uwagę. Biegnie ona tuż przy samym wybrzeżu. Atlanterhavsveien (Droga Atlantycka), bo o niej mowa, przez brytyjską gazetę The Guardian okrzyknięta została najlepszą drogą turystyczną na świecie.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

droga_atlantycka_2

Atlanterhavsveien ma nieco ponad 8 km, ale każdy jej skrawek zasługuje na uwagę i zapiera dech w piersiach. Znajduje się pomiędzy dwoma miastami: Kristiansund i Molde.

Droga poprowadzona została przez niskie mosty wznoszące się nad morzem, które łączą ze sobą małe wyspeki. Położone one są dokładnie w zatoce Hustadvika, która słynie z bardzo dramatycznych sztormów. Ponadto, gdy jest cieplej, można zobaczyć tu wieloryby i foki.

droga_atlantycka_3

Droga prowadzi prze siedem mostów. Najwyższy z nich – Storseisundet wygięty jest w piękny łuk i jest połączeniem techniki i sztuki. Pozwala spojrzeć na architekturę mostów z zupełnie innej, bardziej artystycznej, perspektywy.

droga_atlantycka_4


Na trasie dostępne są cztery główne punkty widokowe, które idealnie nadają się na przerwę. W zboczach wkomponowane zostały małe kawiarnie. Miejsca te idealnie współgrają z otaczającym je krajobrazem. Ponadto co kilkaset metrów zrobione zostały niewielkie zjazdy, na których również można się zatrzymać by zwiedzić wyspę oraz podziwiać niesamowite widoki na Ocean Atlantycki.

droga_atlantycka_5

Jak dojechać?

Źródło: www.maps.google.com

Źródło: www.maps.google.com

Atlanterhavsvein znajduje się około 30 km na południowy-wschód od Kristiansund, natomiast kończy około 47 km przed miastem Molde. Jeżeli podróżować będziemy z Kristiansund należy trzymać się drogi 64. Powiedzie nas ona przez tunel pod Oceanem Atlantyckim (konieczne będzie uiszczenie opłaty, za samochód osobowy około 130 NOK) by zaprowadzić na wyspę Averøy. Następnie biegnie przez malowniczą zachodnią jej część prosto do zatoki Hustadvika. Jeżeli jednak nasza podróż początek będzie mieć w Molde, należy kierować się drogą 64 aż do ronda w Moen. Tam zjechać trzeba na drogę 663, którapoprowadzi nas do Elnesvågen. Stamtąd podróż kontynuujemy drogą 664 aż do samego Bud.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=