Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
23/04/2016

Dlaczego Polacy decydują się na życie na emigracji w Norwegii?

Wiele osób nie pamięta Norwegii z czasów, kiedy była jeszcze państwem ciężko pracujących rybaków i rolników. Wówczas wielu mieszkańców decydowało się na emigrację do USA w pogoni za lepszym i łatwiejszym życiem.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

odcisk_norwegia

Sytuacja w kraju uległa diametralnej zmianie w momencie dotarcia do pokładów ropy. W Norwegii ludzie rozpoczęli wydobycie tego cennego surowca i od tego czasu do kasy państwa zaczęły napływać pieniądze, l pochodzące ze sprzedaży ropy.

Choć sytuacja na norweskim rynku pracy nie jest najlepsza, Norwegia stale pozostaje na szczycie rankingu państw, w których panuje dobra sytuacja materialna. Od kilku lat obywatele innych krajów decydują się na emigrację i współdzielenie z Norwegami ich dobrobytu. Wśród imigrantów najliczniejszą grupę stanowią Polacy ‐ 14% wszystkich obcokrajowców. Na dzień 1 stycznia 2016 roku w Norwegii było zarejestrowanych ponad 100 000 obywateli z Polski. Wielu doczekało się potomstwa na emigracji.

Dlaczego Polacy tak chętnie wyjeżdżają do Norwegii?

1. Norwegia ma dobre połączenie z Polską. Pomiędzy największymi miastami jest możliwa sprawna komunikacja lotnicza. Kupując bilety z wyprzedzeniem można polecieć do Norwegii już za 30 złotych.

2. Norwegia należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co umożliwia Polakom pracę za granicą, otwieranie własnych firm oraz przepływ kapitału, towarów i świadczonych usług.

3. W Norwegii docenia się dobrych pracowników i sowicie wynagradza za solidnie i uczciwie wykonaną pracę. Polaków kusi perspektywa norweskich zarobków. Obecnie sytuacja na rynku pracy jest dość chwiejna, mimo to Norwedzy nadal potrzebują specjalistów. Warto pamiętać, że dla Norwegów najważniejsza jest opinia o potencjalnym pracowniku, dlatego trzeba od początku postępować uczciwie i rzetelnie wykonywać powierzone obowiązki.

4. Norwegowie nie mają w zwyczaju narzekać. U przeciętnego Norwega zawsze jest wszystko dobrze. Ludzie są równi i nie ma dużych przepaści między bogatymi a biednymi. Standard życia jest wysoki, a ludzi stać na zagraniczne wczasy i inne udogodnienia.

5. Norwegia ma bardzo dobrze funkcjonujący system opiekuńczy. Edukacja w szkołach jest darmowa, dodatkowo dzieci dostają stypendia i bardzo często są dowożone na zajęcia. Kobiety mogą rodzić bez obawy o utratę źródła dochodów, a państwo zapewnia łatwy dostęp do przedszkoli. Istnieje także zaawansowany system opieki na starszymi osobami.

6. Polacy, którzy pracują i mieszkają w Norwegii mają prawo do norweskiej emerytury.


Źródło info: TVN24


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Dlaczego Polacy decydują się na życie na emigracji w Norwegii?"