Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
02/11/2017

Dlaczego kontrolowany sceptycyzm w biznesie jest dobry?

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z obowiązkami i zagrożeniami, które na nas czyhają. Samo założenie firmy nie jest trudne, dlatego warto pamiętać, że ewentualne problemy mogą pojawić się nieco później – dokumenty, urzędy, odpowiedzialność za pracowników. W sytuacjach kryzysowych często myślimy: „wiedziałem, że tak będzie” albo „mogłem to przewidzieć” – żeby ułatwić sobie życie i unikać sytuacji stresowych warto uświadomić sobie możliwość wystąpienia pewnych komplikacji i być na nie gotowym zawczasu.

Kontrolowany sceptycyzm

Sceptycy kojarzeni są z wiecznymi wątpliwościami, krytyką wszystkich i wszystkiego i do połowy pustą szklanką, jednak nutka sceptycyzmu jest konieczna, aby skutecznie zabezpieczyć siebie i nasze interesy na wypadek nieoczekiwanych okoliczności.

Zarówno w życiu, jak i przy prowadzeniu biznesu, zdarza się, że coś wychodzi inaczej niż tego oczekiwaliśmy – dlatego taki zdroworozsądkowy sceptycyzm może być bardzo pomocny przy podejmowaniu istotnych decyzji – wyborze partnerów biznesowych czy wprowadzaniu nowych rozwiązań.

Idealizowanie swojego przyszłego sukcesu może być zgubne. Oczywiście, warto myśleć pozytywnie – dzięki temu niwelujemy stres i swobodnie poruszamy się w środowisku biznesowym, ale zbytnie rozluźnienie oraz patrzenie tylko przez pryzmat „różowych okularów” może bardzo nam zaszkodzić, bo nie bierzemy wtedy pod uwagę nieoczekiwanych sytuacji i możliwych komplikacji.

Plan awaryjny

Plany awaryjne są przedsiębiorcy niezbędne – minimalizują straty związane z sytuacjami zakłócającymi działalność firmy. Zakładając firmę musimy zdawać sobie sprawę z naszych oczekiwań i dążeń, jednak czasem plan A nie wypala i konieczne jest zastosowanie planu B.

Powinniśmy w miarę systematycznie analizować sytuację firmy, planowane działania i podejmowane decyzje, tak aby móc wyraźnie wskazać ewentualne problemy, które mogą pojawić się na naszej drodze i być w stanie aktywnie im przeciwdziałać.

Taka gotowość na nieoczekiwane gwarantuje spokój w sytuacjach kryzysowych i daje nam większą pewność siebie wynikającą z braku obaw przed potencjalnymi zagrożeniami.

Przede wszystkim rozsądek

Każdy z nas najlepiej wie, co jest najlepsze dla naszej firmy. Podejście zdroworozsądkowe umożliwia rozwój działalności przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka – odrobina ostrożności przy podejmowaniu działań daje możliwość przeanalizowania możliwych rozwiązań.

Przedsiębiorcy, którzy są przygotowani na każdą ewentualność gwarantują stabilność swojej firmy, a to sprawia, że sporo zyskują w oczach potencjalnych klientów i kontrahentów.

W biznesie trzeba wiedzieć, kiedy zachować spokój, a kiedy zaryzykować – dlatego sceptycyzm powinien iść w parze z chęcią rozwoju i gotowością do podjęcia ryzyka – w momentach przełomowych kluczowa jest intuicja, która bardzo często ma wpływ na to, jaką ostatecznie podejmiemy decyzję.

Równowaga to podstawa

Istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy emocjonalnym, a sceptycznym podejściem do prowadzenia biznesu – sukces tak naprawdę zależy od elastyczności, czyli umiejętności podejmowania ryzyka i minimalizowania jego ewentualnych skutków. Dokładne analizowanie każdego szczegółu jest ważne, jednak czasem warto zaryzykować – jeśli faktycznie jesteśmy zabezpieczeni, stawienie czoła niepożądanym sytuacjom będzie tylko okazją do dalszego rozwoju.

Takie podejście sprawia, że nie obawiamy się zagrożeń, bo zawczasu jesteśmy na nie przygotowani, a co za tym idzie – wzmacnia w nas wizję sukcesu i zwiększa pewność siebie, dlatego warto podchodzić do życia i biznesu z odrobiną sceptycyzmu.

Autor: Aneta RedzikPrzeczytaj również nasze poprzednie artykuły na temat posiadania firmy:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=