Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
07/02/2017

Darmowe jedzenie w jednym ze sklepów Meny

Na plakatach w markecie Meny w centrum handlowym Oasen wydrukowano hasło: „Jak głupio to wyrzucać”.

Źródło: ba.no

Źródło: ba.no

Slogan promuje akcję społeczną zachęcającą do tego, aby nie wyrzucać dobrego jedzenia. ELi Strand, doradca ds. komunikacji, mówi, że właściciele marketów nie chcą wyrzucać produktów, które nadają się do spożycia. Właściciele sklepu zdecydowali więc, że jedzenie, pierwotnie przeznaczone do wyrzucenia, zostanie oddane potrzebującym. Skrzynie z produktami stoją w sklepie i każdy może wziąć znajdujące się w nich produkty. Kierownik sklepu mówi, że akcja, która trwa od około miesiąca, cieszy się dużą popularnością.

Eli Strand mówiąc o akcji, podkreśla o obowiązku społecznym, który spoczywa między innymi na właścicielach marketów, którzy oprócz prowadzenia działalności gospodarczej, powinni też wspierać takie inicjatywy. Eli opowiada także, że wiele sklepów, należących do sieci Meny, wspiera takie działania. Wszyscy z chęcią biorą udział w akcji, podkreślając, że sklepy wcale nie chcą marnować jedzenia.

Wyrzucanie dobrego jedzenia jest problemem znanym na całym świecie. W Norwegii marnuje się 350 000 ton dobrego jedzenia (w przemyśle spożywczym, w sklepach i w naszych domach). Najwięcej jedzenia wyrzuca się w domach. Niestety sklepy spożywcze także wyrzucają bardzo dużo dobrych produktów (aż 60 tysięcy ton rocznie).

Rozdawanie jedzenia w sklepach Meny to nie jedyna akcja, którą zorganizowała sieć. Kilka lat wcześniej sklep zdecydował, że po godzinie 18 będzie rozdawał za darmo chleb, który nie został sprzedany w danym dniu. Niestety z akcji zrezygnowano, ze względu na to, że sprzedaż pieczywa bardzo spadła.

Meny wprowadził także zmiany dotyczące warzyw i owoców. Przykładowo: cebule sprzedawane po 4 sztuki wyrzucano, gdy jedna z nich była zepsuta. Obecnie sprzedaje się je po niższej cenie. Część owoców oddawana jest także organizacjom charytatywnym.

Sieć podkreśla swój obowiązek ograniczania ilości marnowanego jedzenia. Przeprowadza też kampanie informacyjne dla swoich klientów, zachęcając do rozsądnego planowania zakupów i odpowiedniego przechowywania żywności, co znacząco wpływa na mniejszą ilość wyrzucanego pożywienia.

Akcja zyskała dużą popularność, co widać między innymi po liczbie polubień i udostępnień zdjęcia skrzyń z jedzeniem. To zaangażowanie powinno być przykładem dla innych sklepów. Wspólnymi siłami udałoby się zredukować ilość marnowanej żywności. Warto podkreślić, że Norwegia zobowiązała się do zredukowania do 2030 roku o 50 % ilości wyrzucanego pożywienia.

                                                                                                                                                                                                                                                                         

Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Jesus fajny Ziomeq - 2017-02-07
U nas też był taki jeden co chleb rozdawał biednym i bezdomnym to go dorwali i dali niezłą karę pieniężną za bycie chojnym
Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: