Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
23/12/2015

Czy w Norwegii można posiadać broń?

Norwegia jest krajem o silnych tradycjach myśliwskich i dość sporo mieszkańców tego kraju posiada broń palną. W Norwegii można posiadać nie więcej niż 6 sztuk broni łowieckiej i 3 sztuki broni sportowej na jedną osobę. W rękach Norwegów jest około 1,3 mln sztuk prywatnej broni (zarejestrowanej), a kraj ten zamieszkuje ponad 4,6 mln osób. Sporym problemem jest brak kontroli nad osobami, które posiadają broń niezarejestrowaną. Wynika to z faktu, że do roku 1990 nie było potrzeby jej rejestrowania.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

firearm-409000_640

Czy łato jest uzyskać w Norwegii broń? W Norwegii dość łatwo można uzyskać zgodę na posiadanie broni, wystarczy był pełnoletnim (ukończone 18 lat) i należy wykazać lokalnej policji, ze broń potrzebna jest do polowań lub w celach sportowych (strzelectwo). Od zamachu Breivika wymagane jest także zaświadczenie o poczytalności osoby nabywającej broń. Norwegia honoruje pozwolenie na broń z innych krajów. Trzeba natomiast starać się o pozwolenie na zakup nowej broni w Norwegii.

Grupa ekspertów, która zaproponowała zaostrzenie zasad dostępu do broni dokonała zmian w prawie. Najważniejszym punktem dotyczącym możliwości posiadania broni, jest zaświadczenie od lekarza, które wcześniej nie było wymagane. Praca grupy ekspertów pomimo tego, iż zaczęła się wcześniej, to nabrała rozgłosu dopiero po tragicznym zamachu, w którym zginęło 69 osób z ręki skrajnego nacjonalisty Breivika. Szaleniec zabijał posługując się karabinem Ruger Mini-14 i pistoletem półautomatycznym Glock. Pozwolenie na broń zdobył w prosty sposób, tłumacząc, że jest członkiem klubu strzeleckiego oraz myśliwym.

Właściciele broni mogą być przez cały czas monitorowani i oceniani pod kątem bezpieczeństwa. Norweska Policja zaczęła wcielać w życie przepisy mówiące o zabieraniu właścicielom broni i anulowaniu pozwolenia na jej posiadanie.

W celu otrzymania pozwolenia na broń krótką należy być członkiem klubu sportowego (minimum 6 miesięcy), w tym czasie odbyć co najmniej 12 treningów lub 4 starty w zawodach. Klub wystawia rekomendację oraz wypełnia papiery. Po zgłoszeniu dokumentów na policje- czeka się na odpowiedź. Po przyjściu odpowiedzi, ma się rok na zakup broni.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

macher752 - 2020-02-28
Chce kupic upper do karabinu mr308.do polski.mam polskie pozwolenie.jak to ogarnac ?