Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
23/09/2016

Czy odkryłeś już malutką wyspę Fedje?

Fedje jest maleńką, ale urokliwą wyspą w Hordaland w Norwegii. Wyspa jest otoczona przez około 125 mniejszych wysepek. Powierzchnia wyspy wynosi zaledwie 7,2 km kwadratowych i jest domem dla niemal wszystkich mieszkańców gminy, których jest w sumie około 600. Przed 1947 rokiem wyspa stanowiła część Ostrheyma.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Latarnia w Fedje / źródło foto: sailtheworld.pl

Latarnia w Fedje / źródło foto: sailtheworld.pl

Powierzchnia wyspy jest niemal płaska. Najwyższy punkt ma 42 metry nad poziomem morza. Na zachód od wyspy znajduje się Fedjefjorden, na południu Fensfjord, a na północ wyspa Øygarden. Zachodnie wybrzeże otacza Morze Północne. Głównym ośrodkiem na wyspie jest wioska Fedje na północnym wybrzeżu. Południowe wybrzeże jest miejscem innych miejscowości na wyspie, takich jak Stormark.

Tuż przy południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy leży latarnia Hellisøy, która ma 150 lat. Ze szczytu latarni można podziwiać piękny widok na Fedjefjorden i cały archipelag. Obok latarni, do głównych atrakcji wyspy należy pomnik wojenny Vinappen. W czasie II wojny światowej na wyspie mieszkało około 300 żołnierzy niemieckich. Na całej wyspie widoczne są ślady artylerii niemieckiej i bunkrów.

W samym centrum wyspy znajduje się szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Dwa razy w tygodniu na terenie szkoły działa kino. Na wyspie nie jest zlokalizowany żaden hotel.

Wyspa jest świetnym celem krótkich wycieczek za miasto, zwłaszcza dla mieszkańców Bergen. Podróż na wyspę promem zajmuje około 30 minut. Na Fedje można odpocząć, nacieszyć się spokojną atmosferą, podziwiać piękne krajobrazy i pospacerować wybrzeżem.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=