Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
05/01/2017

Czy Norwegii zagraża turystyka aborcyjna?

W Danii, kobiety, które leczą się z powodu niepłodności, bardzo często zachodzą w ciążę bliźniaczą. Niektóre z ciężarnych próbowały usunąć jeden z płodów w Norwegii. Wszystkie wnioski zostały odrzucone. Duńskie kobiety nie są jedynymi, które szukają pomocy w Norwegii.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

18

Jak podaje główny lekarz ze Szpitala św. Olafa w Trondheim, który zajmuje się medycyną płodów, do tej pory wpłynęło osiem wniosków o usunięcie jednego z płodów od kobiet zza granicy. Kobiety pochodziły z Włoch, Niemiec, Irlandii, Szwecji, Danii. Powodem odmówienia był brak miejsca zamieszkania na terenie Norwegii.

Wcześniej władze zdrowotne w Norwegii orzekły, że wszystkie kobiety powinny mieć prawo do pobytu w norweskich szpitalach, jeśli chcą usunąć jeden płód z bliźniaczej ciąży, nawet jeśli jest on całkowicie zdrowy.  Spodziewano się, że orzeczenie otworzy drogę dla kobiet z sąsiedniej Szwecji i Danii, gdzie procedura "selektywnej redukcji" jest niedozwolona. Ustawa aborcyjna została zatwierdzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ustawa nie zawiera szczegółowej informacji na temat interpretacji prawa w stosunku do zagranicznych kobiet. Nie ma przeszkód prawnych do zatrzymania kobiety, która jest w ciąży i chciałaby dokonać aborcji.

Szpitale nie maja prawnego wymogu pytania o adres zamieszkania kobiety, która zgłosi się na aborcję. Doprowadziło to obaw, że Norwegia będzie musiała się zmierzyć z turystyką aborcyjną.

Prawo do aborcji zostało wprowadzone w Norwegii w 1975 roku. Redukcja płodu nie była od początku dozwoloną opcją medyczną, teraz jest.  Tuż przed Bożym Narodzeniem, norweski parlament odrzucił wniosek, który uczyniłby redukcję płodu za nielegalny zabieg.

W Danii, kobiety w ciąży bliźniaczej mogą usunąć ciąże. Nie mogą jednak usunąć tylko jednego płodu, jeśli nie ma wskazań zdrowotnych.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: