Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
26/06/2015

Czworo ludzi, którzy wstrząsnęli norweską społecznością

slajd 1/4 | następny slajd


Norwegia to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Liczba dokonywanych tutaj rozbojów, kradzieży czy morderstw – w porównaniu z innymi krajami Europy – jest wyjątkowo niska. Potwierdza to najnowszy ranking World Justice Project (WJP), w którym Norwegia zajęła drugie miejsce i który udowadnia, że kraj ten cieszy się najlepszymi przepisami prawnymi i praworządnością w skali globalnej. Szczególnie wysoką pozycję Norwegia zajmuje w kategorii skutecznego egzekwowania przepisów. Kraina Fiordów zdobyła drugie miejsce na świecie za brak korupcji, prawo cywilne i otwartość rządów. Najsłabszym punktem kraju był porządek i bezpieczeństwo. Tutaj kraj ten zajął 17. miejsce na 102.

Mimo tych optymistycznych danych, to właśnie w Norwegii doszło do najbardziej brutalnego masowego morderstwa w historii, które na zawsze zmąciło idylliczny obraz tego kraju. W swojej niedalekiej historii Norwegia może „pochwalić” się kilkoma nazwiskami, które trafiły do katalogu słynnych morderców. Oto czworo z nich.

1. Belle Gunness

Belle Gunness urodziła się 22 listopada 1959 roku w Norwegii. W wieku 18 lat wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w poszukiwania bogactwa i lepszego życia. Niewiele wiadomo o życiu jakie wiodła w Norwegii. Po przyjeździe do USA, w 1984 roku, wyszła za mąż za Madsa Alberta Sorensona i zamieszkała w Austin w stanie Illinois. Niedługo po tym w tajemniczych okolicznościach spłonął ich dobrze ubezpieczony sklep i dom. Niebawem również mąż Belle zmarł na atak serca, a kobieta otrzymała pokaźnie pieniądze z ubezpieczenia. Rodzina Sorenson’a domagała się dochodzenia w tej sprawie, jednak nigdy do niego nie doszło. Po śmierci męża kobieta przeniosła się do La Porte gdzie poślubiła bardzo zamożnego gospodarza nazwiskiem Gunness. Jej drugie małżeństwo nie trwało jednak długo, ponieważ mężczyzna zmarł w wyniku rany głowy zadanej siekierą.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

wikipedia.org

wikipedia.org

Belle twierdziła, że owa siekiera przez przypadek „spała z półki” na głowę pana Gunness’a. Po śmierci męża, kobieta udając zamożną wdowę, wabiła do siebie mężczyzn za pomocą ogłoszeń matrymonialnych. Po krótszej lub dłuższej wymianie listów proponowała spotkanie, a nieszczęśników mordowała u siebie w domu za pomocą siekiery. Gdy byli już martwi, przywłaszczała sobie wszystkie ich rzeczy, a ciała zakopywała w chlewiku. Na trop morderczej działalności kobiety, wpadł jeden z braci zamordowanych mężczyzn, który na próżno próbował dowiedzieć się od Belle o jego losie. Pewnego dnia dom kobiety spłonął w pożarze, który wywołał jeden z jej pracowników. Podejrzewa się, że znał on sekret swojej Pani. Wśród zgliszczy odnaleziono szczątki Belle i jej trójki dzieci. Brat zaginionego mężczyzny namówił wtedy szeryfa, żeby gruntownie przeszukać cały teren posiadłości. To co znaleźli przeszło ich najśmielsze oczekiwania. W pobliskim chlewiku odnaleźli 28 ciał mężczyzn. Z niektórych zostały tylko same kości.

Szacuje się, że kobieta mogła zamordować nawet ponad 40 osób między 1884 a 1908 rokiem. Najciekawsze jest to, że wszystkie kosztowności oddawała do pobliskiego sierocińca.

Filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=oDW15MWt5DQ

slajd 1/4 | następny slajdKomentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

shelby - 2015-06-26
taka Czarna Wdowa....