Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
09/02/2020

Ćwiczenia outdoorowe w Norwegii

W Norwegii popularne jest aktywne spędzanie wolnego czasu. Sposób życia Norwegów opiera się na dbałości o zdrowie objawiającej się różnego rodzaju aktywnościami fizycznymi. Siłownie i kluby fitness coraz częściej zastępowane są ćwiczeniami na świeżym powietrzu. Norwegowie chętnie wybierają tradycyjne wędrówki i długie spacery czy wycieczki rowerowe, ale ćwiczenia outdoorowe cały czas zyskują rzesze nowych zwolenników.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Elementem życia Norwegów jest codzienna aktywność fizyczna. Coraz częściej rezygnują z karnetów na siłownie na rzecz ćwiczeń outdoorowych, które praktycznie nie wymagają nakładów finansowych i niosą ze sobą wiele korzyści. Poza pozytywnym wpływem na kondycję fizyczną, ćwiczenia na świeżym powietrzu pobudzają pracę organizmu i pomagają się rozluźnić po całym dniu pracy. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, stawy i więzadła, a co więcej pobudzają metabolizm przyspieszając spalanie tłuszczu.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu w słoneczne dni wpływają na wydzielanie witaminy D, która wzmacnia układ odpornościowy i zapobiega zmęczeniu oraz serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Aktywność outdoorowa jest popularna głównie ze względu na swoją uniwersalność. Do ćwiczeń można wykorzystywać elementy krajobrazu albo specjalne akcesoria – taśmy elastyczne, pasy do podnoszenia czy ekspandery. Norwegowie dbają też o nawodnienie organizmu wybierając bidony wielorazowego użytku, które efektywnie zastępują klasyczne butelki z wodą. Specjalny bidon można przymocować do pasa biegowego, dzięki któremu ruchy podczas biegania czy joggingu nie są w żaden sposób ograniczane.

Taśma TRX

Taśmy TRX idealnie sprawdzają się w plenerze. Trening polega na ćwiczeniach z masą własnego ciała wykorzystujących specjalne regulowane taśmy. Pasy można zawieszać w dowolnych miejscach – zarówno w domu, jak i na zewnątrz, na przykład na drzewach.

Trening TRX pozwala wzmocnić mięśnie bez jednoczesnego nadmiernego obciążania stawów i kręgosłupa. Idealnie sprawdza się jako zamiennik ćwiczeń na siłowni, albo gdy jesteśmy w podróży, a nadal chcemy dbać o dobrą kondycję.

Taśmy TRX są wykonane z wytrzymałego i lekkiego polimeru, dlatego nie są kłopotliwe w transporcie i doskonale sprawdzają się na wakacjach czy w podróży. Dostępny jest również uchwyt na drzwi do taśmy TRX, dzięki czemu łatwo będzie zamocować taśmę podczas podróży.

JAK ĆWICZYĆ Z TAŚMĄ TRX? Jeden koniec pasa należy przymocować do stabilnego punktu, dwie pozostałe linki zakończone uchwytami można trzymać w rękach albo podeprzeć się o ziemię na rękach i zahaczyć o nie stopy.

Taśma fitness

Taśmy fitness przeznaczone są nie tylko do treningu na siłowni, ale również do aktywności outdoorowej. W sklepach dostępne są różne modele dostosowane do rodzaju ćwiczeń. Taśma służy do naciągania i umożliwia trenowanie różnych partii ciała.

Trening z taśmami fitness pozwala zadbać o kondycję fizyczną, a przede wszystkim wpływa na wytrzymałość i elastyczność mięśni. Taśma fitness powinna być wykonana z lateksu. Ma formę pętli albo opaski bez uchwytów z innego tworzywa. Jest wielozadaniowa, w zależności od potrzeby można ją dowolnie rozciągać i owijać.

Taśmy różnią się w zależności od siły oporu, jakie stawia przyrząd mięśniom osoby ćwiczącej, np.:

Dostępne są również taśmy o mniejszym obwodzie, które świetnie sprawdzają się podczas ćwiczenia dolnych partii ciała:

JAK ĆWICZYĆ Z TAŚMĄ FITNESS? Taśma fitness może służyć do podciągania, rozciągania i ćwiczeń siłowych. Każde ćwiczenie wzbogacone o elastyczną taśmę wzmacnia efekty treningu.

Suplementy diety

Ćwiczenia outdoorowe to świetny sposób na utrzymanie sylwetki i dobrej kondycji, jednak warto pamiętać o suplementach, które będą wspomagać pracę organizmu. Aktywni fizycznie Norwegowie dbają o zbilansowaną dietę, ale nie zawsze produkty spożywcze mogą zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Preparaty witaminowe i odżywki pomagają uzupełniać niedobory witamin i składników. Niezależnie od tego czy uprawiamy sport zawodowo czy amatorsko, dobrym rozwiązaniem jest zakup suplementów z kwasami tłuszczowymi Omega-3. Omega-3 wspomagają utratę tkanki tłuszczowej, a dodatkowo mają korzystny wpływ na serce i układ krążenia.

Preparaty przeznaczone dla osób aktywnych fizycznie najczęściej zawierają wydalany z potem sód i potas, pobudzającą kofeinę, składnik budulcowy stawów – kolagen czy kreatynę , która wpływa na przyrost masy mięśniowej.

Jakie suplementy są popularne w Norwegii?

  • Spirulina , czyli doskonałe źródło białka, które dodaje energii.
  • Magnez , który wpływa na kondycję organizmu – zwiększa wydolność fizyczną i zapobiega bolesnym skurczom mięśni.
  • Witamina B12, zapobiegająca bólom mięśniowym i zwiększająca koncentrację.
  • Witamina D3, czyli witamina zwiększająca wydolność, zapobiegająca zmęczeniu i wzmacniająca kości.
  • Witamina C, antyutleniacz, który przyspiesza rozkład szkodliwych substancji zgromadzonych w organizmie.
  • K2, wpływa na mineralizację kości, wzmacnia je i zapobiega kontuzjom.
  • CLA, czyli kwas linolowy wspomagający spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Q10, koenzym, który chroni serce i usprawnia pracę mięśni.

Odzież sportowa

Uprawiając sporty na świeżym powietrzu Norwegowie dbają o kompleksowość ćwiczeń, dlatego poza samą aktywnością i właściwą suplementacją, niemniej ważny jest strój do ćwiczeń.

Odzież sportowa przeznaczona jest dla osób aktywnych fizycznie, które ćwiczą zawodowo albo amatorsko. Ćwiczenia outdoorowe są szczególnie wymagające, ponieważ odzież powinna być dopasowana do pogody. Ważne, aby strój był wygodny i nie krępował ruchów . Odzież do ćwiczeń na świeżym powietrzu powinna chronić przed wpływem czynników atmosferycznych i wchłaniać nadmiar wydalanego potu. Aktywność outdoorowa sprzyja przegrzewaniu i wychładzaniu organizmu. Profesjonalna odzież sportowa wykonana jest z termoaktywnego materiału regulującego temperaturę ciała w trakcie ćwiczeń, np:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=