Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
24/06/2016

Co warto wiedzieć o Norwegii?

Norwegia słynie z pięknych fiordów, zróżnicowanego wybrzeża, stosunkowo wysokich zarobków i dobrej opieki państwa nad mieszkańcami. Śmiało można powiedzieć, że Norwegia to jedno z najpiękniejszych państw na świecie. Co jeszcze można powiedzieć o tym skandynawskim kraju?

Zapisz się do Newslettera

Wpisz swój e-mail:

Hjorundfjord / Źródło foto: hjorundfjord.no

Hjorundfjord / Źródło foto: hjorundfjord.no
  1. W norweskich górach można spotkać znak drogowy z napisem „Uwaga Trolle”. Mieszkańcy Norwegii z chęcią opowiadają turystom o mitycznych trollach, które zamieszkują norweskie lasy i góry.

  2. Norwegia jest większa od Polski o jedno całe województwo, czyli o ponad 60 tys. km.kw., ale zamieszkuje ją znacznie mniej ludzi niż Polskę. Kraj liczy około 5,5 mln mieszkańców. Wędrując po lokalnych górach, rzadko można natrafić na inne osoby.

  3. W Norwegii jest ponad 200 tysięcy jezior, a niektóre źródła mówią o jeszcze większej liczbie. Polska, dla porównania, ma ich 40 razy mniej.

  4. Domy w Norwegii zazwyczaj są drewniane i czerwone. Skąd moda na czerwony kolor? Prawdopodobnie kolor wynalazła lokalna szlachta, która była zazdrosna o domy z cegły w Niemczech.

  5. Na dachach norweskich domów często rośnie trawa. Zaniedbanie? Nie, Norwegowie sami sieją trawę na letniskowych domkach, która utrzymuje chłód lub ciepło w zależności od pory roku.

  6. Alkohol w Norwegii można kupić tylko w typowo alkoholowych sklepach – Vinmonopoletach- których w całym kraju jest niecałe 300, a także w pubach, barach i restauracjach. W norweskich marketach można kupić tylko słabsze napoje alkoholowe do 4,75%.

A Wam, co najbardziej rzuciło się w oczy, po przyjeździe do Norwegii?


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=