Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
25/01/2016

Chcesz zostać studentem w Norwegii? Sprawdź, jak wyglądają procedury w przypadku zagranicznych studentów!

Norwegia posiada 77 uczelni wyższych, wśród których ok. 200 bezpłatnych kierunków studiów realizowanych jest w języku angielskim, co umożliwia studia również zagranicznym obywatelom. Państwo norweskie chętnie przyjmuje zagranicznych studentów bez konieczności posiadania stałego pobytu w kraju. Studiowanie w Norwegii jest bezpłatne, również dla studentów zagranicznych (za wyjątkiem płatnych uczelni). Konieczne jest jednak uiszczanie semestralnej opłaty w wysokości 300- 600 NOK.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

books-691980_640

Co muszą wiedzieć zagraniczni studenci, jeśli chcą podjąć studia w Norwegii?

1. By móc studiować w Norwegii w pierwszej kolejności konieczne jest zgłoszenie się na uczelnię, w której ma być realizowana edukacja wyższa, w celu otrzymania listu potwierdzającego możliwość podjęcia studiów (acceptance letter) oraz określenie formy finansowania (samodzielne lub stypendialne).

2. Następnie należy złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt, bezpośrednio w urzędzie lub poprzez konsulat bądź ambasadę.

3. By uzyskać pozwolenie na pobyt należy dostać się na studia na uczelni lub szkole wyższej uznawanej przez państwo norweskie, posiadać środki finansowe niezbędne do utrzymania się przez okres studiów (udokumentować posiadanie co najmniej 80 000 NOK), podjąć studia w pełnym wymiarze godzin, wykazać, że ma się zakwaterowanie i przedstawić plan studiów.

4. Wnioskując o pobyt, należy mieć przygotowane następujące dokumenty: wypełniony blankiet wniosku o pozwolenie na przebywanie w Norwegii w roli studenta x 2, dokumentację potwierdzającą przyjęcie na studia w Norwegii x 2, kopię paszportu x 2, plan przebiegu studiów x 2, dokument o posiadanych środkach na utrzymanie (potwierdzenie skorzystania z pożyczki norweskiej Lĺnekassen lub wyciąg bankowy) x 2, ważne ubezpieczenie zdrowotne x 2, oraz potwierdzenie zakwaterowania x 2.

5. Cudzoziemcy przechodzą z reguły taką samą rekrutację jak studenci norwescy – na podstawie wyniku świadectwa maturalnego. Niektóre uczelnie tworzą dodatkową listę wymogów – doświadczenia zawodowego lub nieformalnych kwalifikacji, które również dotyczą wszystkich kandydatów.

6. Osoby składające dokumenty na studia licencjackie, zobowiązane są wykazać znajomość języka angielskiego odpowiednim dokumentem (jeśli nie jest to ich język ojczysty) oraz przejść dwusemestralny kurs przygotowawczy z języka norweskiego i wiedzy o kulturze oraz życiu Norwegów.

7. Państwowy Fundusz Pożyczek Edukacyjnych może przyznać na wniosek studenta pożyczkę studencką lub stypendium dla obywateli EOG, imigrantów, obywateli krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz obywateli państw nordyckich. Wnioski o stypendium rządowe składa się w Biurze Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej: www.buwiwm.edu.pl lub bezpośrednio na uczelni.

Więcej dowiesz się na: https://pol-nor.com/studia-w-norwegii/.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=