Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
11/12/2015

Chcesz zorganizować chrzciny swojego dziecka w Norwegii?

W celu ochrzczenia dziecka w kościele katolickim, należy zgłosić się do proboszcza najbliższej parafii tydzień przed planowaną datą chrztu. Rodzice muszą zabrać ze sobą odpis aktu urodzenia dziecka. Rodzice muszą wybrać rodziców chrzestnych dla swojego dziecka oraz wypełnić Dåpsmelding. Jest to formularz, w którym zawarte są pytania dotyczące rodziców, chrzestnych i dziecka, które ma być ochrzczone. Rodzice chrzestni muszą posiadać zaświadczenie wydane przez proboszcza parafii zamieszkania o obecnym życiu religijnym oraz zaświadczenie o odbyciu spowiedzi. W dniu chrztu należy zjawić się w kościele 15 minut przed rozpoczęciem ceremonii. Kapłan udzieli chrztu, jeśli przedtem rodzice odbędą spowiedź i dostarczą oświadczenie o zobowiązaniu wychowania dziecka w wierze, jeśli nie posiadają ślubu kościelnego.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

church

Jak należy ubrać dziecko do chrztu? Tradycyjnym strojem dziecka do chrztu była długa, biała szata. Według zwyczaju przy ubranku powinno znajdować się coś metalowego np. guzik. Miało to na celu odstraszenie złych mocy. Później do ubranek doszywano również kolorową wstążkę, aby oznaczyć płeć chrzczonego dziecka. Obecnie maluszek nie musi mieć założonej do chrztu długiej sukni. Rodzice sami decydują o wyborze stroju. Jednak ważne jest, aby ubranko było koloru białego.

Wśród prezentów, które można podarować dziecku na chrzciny, znajdują się: srebrna lub złota biżuteria, srebrna ramka z obrazem ochrzczonego dziecka, książeczka z życzeniami, miejscem na zdjęcia i notatki, biblia dla dzieci, obraz z motywem chrześcijańskim np. aniołem, naczynia z porcelany lub srebrne sztućce, przedmiot z wygrawerowanym imieniem dziecka lub datą chrztu.

W kościołach katolickich nie ma określonego cennika. Każdy zobowiązany jest do dobrowolnej darowizny na rzecz kościoła.

Więcej znajdziesz na: https://pol-nor.com/chrzest-norwegii/.


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Chcesz zorganizować chrzciny swojego dziecka w Norwegii?"